Sağlık

Mide Yanmasına Ne İyi Gelir

Mide yanması insanları gerçekten çok rahatsız ediyor ve birçok sebepten dolayı ise meydana gelmektedir. Mide yanması insanlara zor zamanlar yaşatır peki ne geçirir merak edenler varsa buyursunlar.

Nedenleri

Mide yanmasına neden olan en büyük faktörler arasında gaz çıkışının olmaması gelmektedir. Yani gaz sıkışması olduğu için midede yanma olmaktadır. Aynı zaman da yediğimiz besinler de çok etkilidir baharatlı , acı ve aşırı yağlı olan yiyecekleri tüketirseniz fazla mide yanması meydana gelir. Mide yanması sorunu her zaman iyi araştırılmalı ve dikkat edilmesi gerekmekte. Mide yanmasını istemiyorsanız o zaman tükettiğiniz yiyeceklere çok dikkat etmelisiniz. Her zaman sağlıklı yiyecekler tüketin , sigara ve alkol içmeyin son olarak da hareketsiz bir yaşamınız varsa onun hareketlendirin buda egzersiz olmaktadır.

Belirtileri

Mide yanması iki şekilde gelmektedir bir direkt olarak etki eder , diğer ise sancı gibi gelir. Bazı durumlarda yavaş yavaş arttırarak yanma yaşanmaktadır. Tabi bu durumların hepsi de çok zor anlar yaşamanıza sebep olur. Bazen mide yanması bağırsakları bile etkiler ve ortaya kabızlık ile ishal çıkabilir. Zaman zaman ağrılar meydana gelebilir ve yanma hissi olduğundan dolayı mideniz ateş içindeymiş gibi çok acır. Mide yanması belirtilerinden sonra kesinlikle önlem alınması gerekmekte.

Tedavisi

Mide yanması olduğu zaman ilk önce doktorunuza başvurunuz bu ciddi bir rahatsızlıktır. Eğer mide yanmanız hiç geçmiyorsa sürekli devam ediyorsa mutlaka muayene olun. Doktora gidemeyecek durumda iseniz ve bu rahatsızlığı geçirmek istiyorsanız o zaman bitki çaylarını tercih edebilirsiniz. Bitki çayları çok iyi gelmektedir bunların yanı sıra süt ve ayran gibi ferahlatıcı içecekler de tercih edebilirsiniz. İçecek konusunda en önemlileri tabiki de sudur bol bol su için faydası olacaktır. Yiyecek olarak da yağlı ve tuzlu yiyeceklerden kesinlikle uzak durun ve açık havada yürüyüş yapmayı deneyin. Midenizi bu etkenler çok rahatlatacaktır ve yanma hissini ise minimuma indirecektir. Doktor tavsiye ile aldığınız ilaçları ile kullanın midenize çok iyi gelecektir. Tabi kendi başınıza ilaç almayın kesinlikle doktor onayından geçsin.

Mide Yanmasına Ne İyi Gelir

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı