Mideden gelen su ve yemek orucu etkiler mi? Bozar mı?

Mideden gelen su ve yemek orucu etkiler mi? Bozar mı?

Mideden gelen su ve yemek orucu etkiler mi? Bozar mı?

Mideden gelen su ya da reflü olarak ifade edilen rahatsızlık kişilerin zor durumda kalmasına neden olur. Kişilerin elinde olamayan bu rahatsızlık orucun bozulmasına engel olmaz.

Eğer kusma gerçekleşmiş ise bu durumda da yine orucun bozulması söz konusu değildir.

Fakat kişi bilinçli olarak ağzına geleni yutuyor ya da bilinçli olarak kusuyor ise bu durumda oruç bozulur ve kaza edilmesi gerekir.

Reflü nedir?

Ülkemizde ne sıklıkta olduğu tam belli olmayan fakat haftada bir kere reflü rahatsızlığını yaşayan kişileri göz önünde bulundurduğumuz zaman %20 oranında Türkiye’de reflüyü yaşayan insanların olduğunu, uzmanlardan ve haberlerden edindiğimiz bilgilerle bu sonuca varabiliyoruz.

Avrupa ülkelerinde ise bu oran % 5 ile 25 arasında değişiklik göstermektedir.  Erkek ve kadınlarda reflü oluşumu çok farklıdır. Bu hastalık genelde ülser ile karıştırılmaktadır.

Mide asidinin patolojik olarak yemek borusuna doğru geriye kaçmasına denir. Yani mideden su gelmesi olayıdır. Özellikle yemeklerden sonra reflü rahatsızlığı sıklıkla yaşanmaktadır.

Belirtilerinin başında; Mideden boğaza doğru hissedilen ve yayılan, yemek yedikten sonra  ortaya çıkan yanma hissidir. Özellikle baharatlı yiyecekler, yağlı yemekler, alkol ve çikolata bu şikayetlerin artmasına neden olmaktadır.

Diğer belirtiler:

Ağrılı bir şekilde yutkunma

Yediğiniz yemeklerin midenizde ağza kadar gelmesi

Bulantı ve kusma

Hıçkırık

Ayrıca reflü hastalığı ses kısıklığına, öksürüğe ve diş çürümesine neden olabilmektedir.

 

4 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir