Sağlık

Migrene Ne İyi Gelir

Migren kelimesi yunanca’da hemikrania olarak bilinmektedir ve dilimize geçmiştir. Anlamı ise başın bir tarafında oluşan ağrıya denmektedir. Migren rahatsızlığı kadın ve erkeklerde sıklıkla görülmektedir kişilerin gündelik hayatını ciddi anlamsa olumsuz etkilemektedir. Yapılan açıklamalara göre ise atakların 4 ila 74 saat arası olduğu söyleniyor. Aynı zaman da migren eğilimi hamilelik sırasında azalmaktadır

Nedenleri

Sinir sistemindeki damarsal sebeplerden kaynaklı bir bozukluk olarak bilinmektedir ve bir diğer faktör ise çevresel , kalıtımsal faktörlerin bir karşımı olduğunu söyleniyor. Migren rahatsızlığı çocuklarda da görülmektedir ve hemen tedavi edilmelidir. Ayrıca açlık , sigara kullanımı , rutin yeme alışkanlıkları ve stres ağrılarının artmasına sebep olmaktadır.

Belirtileri

Birçok kişi migren ağrısını çeker ve hayatı ciddi anlamda olumsuz yönde etkilediğini de biliyoruz değil mi. Bu baş ağrısı normal baş ağrısı mı yoksa migren ağrısı mı bunu ilk etapta bilmek gerçekten zor. Bizde normal baş ağrısından ayıran özellikleri sizler için bulup madde madde sayfamıza ekledik buyurun.

Ağrıların zonklayıcı tarzda olması

Baş ağrısı esnasında kusmanın yaşanması

Baş ağrısı esnasında bulantı yaşanması

Ağrı esnasında ışığa duyarlılığın artması

Ağrı esnasında sese duyarlılığın artması

Bazı insanlar ağrı ne zaman gelir önceden bilirler bu süreçte ki döneme ise aura denmektedir. Bu dönemde ise kollarda ve bacaklarda uyuşma ile çeşitli görme bozuklukları olmaktadır.

Tedavisi

Eğer migren ataklarınız sık olmuyorsa basit ağrı kesicilerini kullanarak ağrınızı önleyebilirsiniz. Ancak arkadaşlar çok sık bir şekilde atak oluyorsa o zaman hemen uzman kişilerden destek alınız. Öncelikle yapılacak işlem hastanın baş ağrısı atakları geçirmesine neden olan faktörler nelerdir bu araştırılır. Daha sonra hasta onlarla ilişkisini keser örnek verecek olursak aşırı sigara tüketiyorsunuz atak sayısını bu arttırıyor işte burada yapmanız gereken sigarayı bırakmanızdır. Bu aşamadan sonra size doktor ilaç önerir onu kullanırsınız en kısa zaman da ise migren ağrılarınızdan kurtulursunuz.

Migrene Ne İyi Gelir

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı