Miladi Takvim Nedir? Neyi Esas Alır? Çok kısaca Açıklaması

Miladi Takvim Nedir? Neyi Esas Alır? Çok kısaca Açıklaması

Miladi Takvim Nedir? Neyi Esas Alır? Çok kısaca Açıklaması

Miladi takvim, Hz. İsa’nın doğumunu başlangıç olarak kabul eden bir takvimdir. Günümüzde dünyada evrensel takvim olarak kabul edilen bu miladi takvim Türkiye’de de aktif bir şekilde kullanılmaktadır. 365 gün 6 saatlik zaman dilimini 1 yıl olarak kabul eden miladi takvim senede 10,8 saniyelik bir hata oranı ile en güvenilen ve en hassas olan takvim çeşididir. Miladi takvim dünya üzerinde ilk olarak 1582 yılında kabul edilmiş bir takvimdir. Bu takvim ilk olarak Avrupa’da, daha sonra da diğer çevre ülkelerde yayılmış olan bir takvimdir.

Türkiye Cumhuriyeti’nin miladi takvimi kabul edişi olarak 1 Ocak 1926 tarihinde gerçekleşmiştir. Osmanlı Devleti zamanında ilk olarak Hicri takvim, sonrasında ise Mali takvim kullanılmıştır. Yılbaşını 1 Ocak olarak kabul etmiş olan bu takvim 12 saat gece, 12 saat gündüz anlayışı yerine günü 24 saat olarak bir bütün şeklinde kabul etmiştir.

Miladi takvim nedir, bu takvim için 12 ay şeklinde bölümler belirlenmiş olup yılın ilk günü 1 Ocak şeklinde kabul edilmiştir. Şubat ayının 28 gün olarak belirlendiği takvimde her 4 yılda bir artık yıl dönemi yaşanmaktadır. Bu artık yıl için yılın 365 gün 6 saat olması etkili olmuştur. 6 saatlik dönemler her 4 yıl süresinde 1 güne eşit olacağı için bu 1 yıl şubat ayına eklenmiştir ve her 4 senede bir defa şubat ayı 29 gün sürmektedir.

Miladi Takvim Nedir

6 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir