Mira İsminin Anlamı Nedir? Manası Ne Demektir?

Mira İsminin Anlamı Nedir? Manası Ne Demektir?

Mira İsminin Anlamı Nedir? Manası Ne Demektir?

Mira isminin kökeni Latincedir. Pek çok dilde farklı anlamlara gelmektedir. Mira ismi bir olay ya da durumum karşılığı değildir. Türkçe de direkt karşılığı yoktur. Bir kuyruklu yıldızın özel adıdır. Farklı dillerde farklı anlama gelen mira sözcüğü Latincedeki anlamı muhteşem, olağan üstü gözüken, görünüşü ile hayran bırakan anlamındadır. Tabii gezegendeki ihtişamlı görünüşü insanlar üzerinde etkileyici bir etki olmasından dolayı böyle bir anlama sahiptir. Farklı dillerde çok ilginç kelime anlamlarına sahiptir. İtalyanca da nişan alma, tüfekte gez  anlamına gelmektedir.Kuran’ı Kerim’de ise münakaşa etmek, kavga etmek,direnmek savaşmak anlamlarına gelmektedir.

Mira sözcüğünün anlamını sadece görünüş ile sınırlandırmak mümkün değildir. Yaşanan olayları, şaşırtıcı büyüklükte durumları, doğanın içerisinde bulunan kendine hayran bırakan coğrafi şekiller ya da doğal varlıklar için de kullanılabilen anlam kazandıran bir sözcüktür. Çok farklı özellikleri barındıran diğer insanlar üzerinde hayranlık yaratan kişiler için de kullanılabilir. Mira’nın diğer anlamı yön belirlemek ve yönü belirtmek için kullanılan geometrik şekilde kullanılan bir araç anlamındadır. Bir kuyruklu yıldızın adı olan Mira’nın ışıltı veren, göz kamaştırıcı, Şaşkınlık verici büyüleyici kavramları ile de anlatmak gerekir. Sadece görünüşü ile hayranlık veren anlamı ile anlatmak yeterli olmayacaktır.

Gerek mira için yön bulma konusunda faydalı olan yıldızlardan biri olduğun için yön bulma hususunda faydalı olan aracın ismi de Miradır.Bir sözcüğün kelime karşılıkları ile anlamını açıklamak yetersiz olur bu karşılıkların nasıl bulunduğunu da ifade etmek gerekir.

Mira İsminin Anlamı Nedir

8 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir