Misvak orucu bozar mı? Öğren!

Misvak orucu bozar mı? Öğren!

Misvak orucu bozar mı?  Öğren!

Misvak orucu bozar mı? Buhari, Ebu Davud ve Tırmizi gibi önemli hadis kitaplarında ve Amir ibni Rebia(ra)’dan naklettiği bir hadis-i şerifte kendisinin Rasulullah(sav)’i sayısız kez oruçlu olduğu halde misvak kullanırken gördüğünü söylemiştir.

Ayrıca İbni Ömer(ra)’da Efendimiz(sav) için oruçlu olduğu günün en başında ve en sonunda misvak kullandığını söylemiştir.

İçtihad alimlerimiz ise bu konuda misvağın su ile ıslatılmamış olması halinde kullanılmasında bir sakınca olmadığını belirtmişlerdir.

Her ramazan olduğu gibi en çok merak edilen konuların başında ‘’ Misvak kullanmak orucu bozar mı?’’ sorusu gelmektedir. Misvak kullanımıyla alakalı olan bilgileri sizlerle paylaşmak istiyoruz.

Yukarıda belirttiğimiz ramazan ayında oruçluyken misvak kullanmak orucu bozmaz. Bir sünnettir ve sevaptır.

Kuru yada yaşken kullanmak yine bozmaz ama misvağı suyla yıkayıp ağzımıza sürersek, haliyle su damlacıkları midemize gireceğinden dolayı orucu tehlikeye atmış oluruz.

Ağzınızla ıslatıp tekrar kullanmanın bir zararı yoktur. Belirttiğimiz gibi misvağı su tema ettirmeyiniz.

Alimlerin açıklamalarına göre;  Yaş yada yeşil olan misvağı kullanmanın bir sakıncası bulunmamaktadır.  Zevaldan sonra kullanılması ayrıca mekruh değildir.

Fakat İmâm Şafiî’ hazretlerine göre zevaldan sonra kullanılması mekruhtur. Yani anlaşılacağı üzer; Bu durum tamamen mezheple alakalıdır. Yani şafiler için zevalden sonra mekruhtur diyebiliriz.

11 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir