Muhabbet Kuşlarında Yaş Tahmini

Muhabbet Kuşlarında Yaş Tahmini

Muhabbet Kuşlarında Yaş Tahmini

Muhabbet kuşları ile ilgili olarak en merak edilen konulardan biri yaşlarının tahmin edilmesidir. Bunu anlamanın dört farklı yolu olduğunu söyleyebiliriz. Yapmanız gereken bu yöntemlerden biri ile kuşunuzu incelemek ve kaç yaşında olduğunu bulmaktır.

Muhabbet Kuşunun Yaşını Nasıl Anlarız?

Muhabbet kuşum kaç yaşında diye merak edenler için kuşunuzun yaşını anlayabilmeniz için kullanabileceğiniz yöntemler şunlardır;

Baş çizgileri; muhabbet kuşlarının her birinde bulunan bir özelliktir baş çizgisi. Yavru muhabbet kuşlarında baş kısmının tamamı bu çizgilerle kaplı iken yaşları ilerledikçe bu çizgiler biraz daha geriye doğru gitmektedir.

4-5 aylık kuşların baş çizgileri çok belirgindir. Bu dönemden sonra 6-7 aya kadar bu çizgiler hafif belirgin şekilde devam ederken 6ve 7.aydan sonra ise kafa kısmında bu çizgilerden eser kalmaz.

Gözler; yavru kuşlarda göz renkleri simsiyahtır. Yaşları ilerledikçe ortalama 6.aydan sonra gözlerinde koyu gri şeklinde irisler meydana gelir.

8-9 aylık kuşlarda ise bu grilik açık bir renge dönüşür. 1 yaşına gelen muhabbet kuşunuzda irisin rengi beyaz renge dönüşür. 6-7 yaşlarında gözün yarıdan fazla bir kısmında beyaz renk yayılmaktadır.

Cere rengi; muhabbet kuşlarında yavru olanlarda cere ve gagalarının renklerinde daha açık renkleri görmektesiniz. Yaşları ilerledikçe bu renkler koyu bir hal almaktadır.

Bu yöntemler yaşlarını hesaplamanız diğer iki yönteme göre daha zor olmaktadır. Nedeni ise bu durum kuşların türlerine göre değişkenlik gösterebilmektedir.

Benekler; muhabbet kuşlarının gagalarının alt bölümlerinde sağ ve sol kısımlarda olmak üzere yavruyken daha küçük ve silik olan büyüdükçe daha büyük ve belirgin hale gelen beneklerden de yaş tayini yapmanız mümkün olmaktadır.

Tüm bu yöntemleri kullanarak muhabbet kuşunuzun yaşını tahmin edebilirsiniz. Böylelikle yaş gelişimini de gözlemleyebilirsiniz.

7 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir