Muhabbet Kuşu Alırken Neye Dikkat Etmeliyiz

Muhabbet Kuşu Alırken Neye Dikkat Etmeliyiz

Muhabbet Kuşu Alırken Neye Dikkat Etmeliyiz

Muhabbet kuşu almak isteyenler için kuş seçiminde ve satın alma işlemlerinde dikkat etmeleri gereken belli başlı konular bulunmaktadır.

Muhabbet kuşlarının özellikle konuşma özelliklerinden dolayı tercih edilmesi seçimlerle de ön plana çıkmaktadır.

Evde farklı bir hava ve renk oluşturan hayvanlar içerisinde konuşarak hayatınıza renk katacak olan kuşunuzu nasıl seçebileceğinizi inceleyelim.

Muhabbet Kuşu Almanın Önemli Noktaları

Muhabbet kuşu almaya karar verdiğinizde ilk yapmanız gereken bir petshop’a gitmektir. Güvenilir ve sağlıklı hayvanların satışının yapıldığı bir yerden kuşunuzu temin edebilirsiniz.

Bu aşamadan sonra ilk sırada yapmanız gereken eğitilmeye ve konuşma özelliği fazla olan bir yavru seçmeye çalışmanızdır. Bu aşamada dikkat etmeniz gereken maddeleri kısaca şu şekilde açıklayabiliriz;

Muhabbet kuşunuzu alacağınız yerler içerisinde ilk sormanız gereken annesinden ne zaman ayrıldığı ve kafes içerisinde ne kadar süredir beklediğidir.

Anne eğitimini almış olması ve kafes içerisinde satış için bekleme süresinin az olması kuşunuzun stresinin az olması ve psikolojik olarak rahat bir kuş olması anlamına gelmektedir.

Almak istediğinizin kuşun sağlıklı göründüğüne dikkat etmenizde fayda var. Durgun ve hareket etmeyen kuşların sağlıklı olduğunu söylemek çok da doğru olmaz.

Tüyleri de kuşların sağlık durumlarını ele vermektedir. Parlak ve düzgün duran tüylere sahip kuşlar sağlıklı olduğunun göstergesidir.

Göz kapaklarının açık olması uyku halinde olmaması da sağlık belirtisi olarak gösterilmektedir.

Seçeceğiniz muhabbet kuşunun yaşına da dikkat etmelisiniz. En fazla 4 ila 6 haftalık bir kuş almanız size alışması ve eğitilmesi anlamında en uygun aralıktır.

Muhabbet kuşlarında konuşkan bir tür istiyorsanız erkek olanları seçmenizde fayda var.

Kafes seçimi de kuşlarınızın rahat bir yaşam sürmesi için dikkat etmeniz gereken bir diğer konudur.

8 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir