Güncel

Nasıl Öğretmen Olunur

Öğretmek olmak bazen kolay , bazen de zor olabiliyor. Bu aslında çok karmaşık bir durum ama biz en basite indirerek anlatmaya çalışacağız. Öğretmen olmak isteyen biri ilk olarak eğitim fakültesini kazanıp 4 yıllık lisans eğitimi alıp onu tamamlamalıdır. Eğitim fakültesini kazandınız ama burada bölümlerin puanları yer alıyor oda çok farklılık gösteriyor. Örnek verecek olursak lise edebiyat öğretmenliği her zaman ilköğretim öğretmenliğinden yüksek bir puanla fakülteye öğrenci almakta. İş mezun olmaya gelince de burada en avantajlı olanlar ilköğretim türkçe oluyor. Tabi her branşa göre avantaj – dezavantaj gösterebiliyor bu yüzden seçeceğiniz branşı iyi araştırın ve öyle karar verin. Şimdi sıra geldi fakülteden sonraki kısma en çok merak edilen ise nasıl göreve başlarım oluyor.

Nasıl göreve başlanır

Mezun olanların canını sıkan en meşhur olaylardan birisi de KPSS’dir. Bu sınavda alacağınız hem çok önemlidir , hem de çok önemsizdir. Neden ? Çünkü mesela bir branş seçtiniz o branşın alım fazla ise puanı da düşük olur ve atanmanız kolay olur. Ama alım düşük ise o zaman puan yüksek olur ve sınavdan da yüksek almanız gerek. Öğretmenlik seçecekseniz eğer her zaman boş olanları tercih edin atanmanız daha kolay olur. Ama sizler gidip en zor branşı seçerseniz atanmanız biraz zor olabilir. Hangi bölümde ne kadar ihtiyaç varsa ona göre atanmalar oluyor yani ihtiyaç varsa arkadaşlar düşük puanla bile atanırsınız , ihtiyaç yoksa yüksek puanla bile atanabilirsiniz.

Geldik şimdi en son kısma puanınız belli oldu ve branşınıza göre sıralamaya katılacaksınız. Bu sıralamada atamalar her zaman terciğe göre yapıldığı için doğuya mı , batıya mı düşeceğini bu sıralamalar belirlemekte. Ne kadar hizmet süresi de o bölgenin şartlarına göredir doğu olarak mesela şırnak oldu orada zorunlu hizmeti 3 yıl yaparsınız. Sanırsam batı da 7 yıl olabilir.

nasıl öğretmen olunur kısaca

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı