Dini Konular

Nazar Duası Arapça Ve Türkçe Meali Yazılışı Okunuşu

Nazar duası Arapça ve Türkçe mealiyle okunduğunda, daha etkili olmaktadır. Okunan duanın ne anlama geldiğini bilmek, duanın etkisini arttırmaktadır. Duanın içinde çok etkileyen detaylar bulunmaktadır. Bu detaylar her mümin tarafından, farklı olarak fark edilmektedir. Bu nedenle duaların yorumlarında, farklı ifadeler bulunabilmektedir. İslam âlimleri bu nedenle, duaların Türkçeleştirilmesinin risklerinin olabileceğinin altını çizmektedirler.

Nazar Duasının Türkçesi

Arapça dilinin ruha hitap etmekte olan bir fonetiği bulunmaktadır. Bu da bilimsel olarak kanıtlanmış bir gerçektir. Lakin okunan duanın anlaşılması da önemli bir konu olmaktadır. Bu nedenle okunan duaların, özellikle de nazar dualarının, Türkçe anlamlarının bilinmesi gerekmektedir.

Nazar Duaları Arapça

Arapça olarak okunmakta olan nazar dualarında, duayı oyunun ve de duanın okunduğu kişinin gözlerinin dolması, sürekli esneme başlaması, nazar varlığına dalalet etmektedir. Her iki tarafta çok yoğun bir şekilde esnemeye başlamaktadır. Bu esnemelerin çıkan nazarı işareti olduğuna inanılmaktadır. Nazar duası okuyan kişinin, nazar duası okuduktan sonra 3 defa “Dağlara taşlara”  demesi gerekmektedir. Bu sırada aynı kişi bu 3 tekrarı, en az 3 adım atarak söylemelidir. Böylelikle nazar duasının pekişmesi sağlanmaktadır.

Nazar duası okuyan kişi çok derin olarak esniyorsa, nazar olmuş kişinin eski bir nazarın etkisinde olduğuna inanılmaktadır. Kısa kısa olan esnemeler de taze olmuş nazarları ifade etmektedir.

nazar duası arapça türkçe okunuşu meali nazar duası arapça

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı