Neden Kredi Çekemiyorum? Sorusuna Cevap

Neden Kredi Çekemiyorum? Sorusuna Cevap

Neden Kredi Çekemiyorum? Sorusuna Cevap

Kredi almak için başvuruda bulunurken izlenebilecek birçok yol olmasına rağmen kişiler hangi yolu denerlerse denesinler bazı durumlarda kredi alamıyorlar. Bunun sebepleri genellikle kişilerin kendi geçmişleri ya da şimdiki mali durumları sebebiyle oluyor.

Bu aşamada kişiler bu durumları düzeltmeden kredi alamazken belirli işlemler sonrasında bankaların istedikleri şartları yerine getirebilecek şekle gelinebiliyor.

Kredi Alma Şartlarına Uyulmaması

Bankalar kredi verecekleri kişiler için bazı şartlar belirliyorlar. Eğer kişiler bu şartlara uyum sağlamıyorsa krediler sürekli olarak reddediliyor.

Bu aşamada bu kriterlere uyulmadığında sistem otomatik olarak kredileri reddettiğinden kişilerin bu aşamada yapabilecekleri çok bir işlem olmuyor.

İlk olarak kişilerin yaşlarının kredi çekmeye uygun olmaması kredilerin onaylanmamasında bir sebep olabiliyor. Eğer kişiler 20 yaşından küçüklerse kredi başvuruları birçok banka tarafından onaylanmıyor. Bu kişilere bankalar yeteri kadar güvenmiyorlar.

Gelir Düzeyinin Düşük Olması

İşiler kredilerini alırlarken kendi gelir düzeylerini inceleyerek karar veriliyorlar. Ancak bazı durumlarda yapılan hesaplar tutmayabiliyor.

Bu durumda da kişilerin kredileri kısa süre içerisinde reddediliyor. Kişiler kredileri ödemek isterlerken kredilere haneye giren toplam tutara göre başvuruyorlar.

Ancak kredi başvurularında kişilerin kendi aylık gelirlerine bakılıyor. Bu sebeple de eğer kişiler aylık gelirlerinin %50’sinden fazla bir aylık ödemeye sahip olan krediye başvurdularsa bu krediler onaylanmıyor.

Bankaların kredi sistemleri kişilerin bu kredileri ödemesinin mümkün olmadığını düşünüyor.

Takip Kararı Sebebiyle Kredilerin Reddedilmesi

Kişiler kredi borçlarını 90 gün ödemezlerse haklarında takip kararı çıkarılmaktadır. Bu karar doğrultusunda kişilerin borçlarını ödemesi için yeni planlamalar yapılabilir.

Eğer hiçbir aşamada kişiler borçlarını ödemezlerse takip işlemi başlatılır ve bu borçlar mahkemelere taşınır.

Bu durum sonrasında da kişiler bankaların kara listelerine girmiş olurlar. Bu durumda olan kişilere de bankalar kredi vermeyi reddetmektedir.

8 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.