Nezleye İyi Gelen Meyveler

Nezleye İyi Gelen Meyveler

Nezleye İyi Gelen Meyveler

Sonbahar ve kış aylarında en sık rastlanan ve son derece kendini hissettiren nezle salgınları basit gibi görünse de kişide yorgunluk , halsizlik , öksürük ve hapşırık gibi sonuçlar getirmektedir. Bu nedenle sağlıklı uyku uyumamak kişi de ister istemez ciddi rahatsızlığa neden oluyor. Birçok kişi nezleye karşı kendisini korumakta ve bunun için farklı yöntemlere başvururlar. Genel olarak en çok soğuk algınlığı için geçirici ilaçlar tercih etmektedirler ama bunların yanı sıra doğada bulunan bitki çaylarını da es geçmemek gerek.

Aslında grip ve nezle hastalığına bakacak olursak ilaçlar yerine ilk terciğimiz doğal yöntem olmalıdır. Normal olarak nezle 10 gün için de geçer ama bazı durumlarda uzun sürebilir işte bu zamanlar da fazla zaman kaybetmeden hemen doktora başvurmamız lazım. Nezleye yakalanmadan önce doğru bir şekilde vücudumuzu salgına karşı korumalıyız bunun için de beslenmemize dikkat edelim. Nezleye yakalanma çok basittir ve günümüzde birçok kişiye rastlarız bulaşma riski ise fazladır. Eğer biri nezle ise aynı ortamda bulunuyorsanız solunum yolu , hapşırma ve öksürme gibi yollarla çok kolay bir şekilde bulaşabilir. Nezleye karşı zencefil , yeşil çay ve ekinezya gibi faydalı bitkileri suda kaynatıp demleyip içebilirsiniz. Bazen ilaçlardan bile etkili oluyor bu bitki çayları ve hemen iyileşmenize yardımcı olur. Eğer nezleye yakalanmış iseniz ve hemen kurtulmak istiyorsanız o zaman yöntemler tabiki de çoğalır. Burada devreye tavuk suyu çorbası gelir bunu sakın es geçmeyin çok yararlıdır , ortam nemli olmalıdır ve ılık duş alınmalıdır bu saydıklarımızı da ek olarak evde yapabilirsiniz.

Nezleyi Ortadan Kolayca Kaldıran Meyveler

Portakal : Kış mevsiminde C vitamini olarak en çok tercih edilen ve nezleye de iyi gelen meyvelerden birisi de Portakaldır. Aynı zaman da portakalın içinde , A, B1, B2 gibi birçok vitamin de bulunmaktadır. Nezle olan biri varsa portakalı rahatlıkla tüketebilir.

Kivi : Kivi antioksidan madde miktarı çok fazla olduğundan nezleye çok iyi gelir. İçersinde A,C ve B2 vitaminleri bulunmakta ve bu sayede nezleyi hızlı bir şekilde geçirmektedir. Nezle olanlar kiviyi tüketebilir.

Nar : Bağışıklık sisteminizi güçlendirmek ve mikroplardan korunmak için nar tüketebilirsiniz. Nar nezle için son derece etkili bir yöntemdir kesinlikle tercih edin.

Elma : Nezle biliyorsunuz baş ağrısı gibi sorunlar ortaya çıkarmaktadır burada baş ağrısını geçirmek için elma tüketebilirsiniz.

Armut : Nezle sırasında destek olan armut meyvesinin içersin de A, B1, B2, B3, B6 ve C vitaminleri bulunmaktadır. Nezleye karşı son derece faydalı olan Armut’u tüketebilirsiniz.

nezleye iyi gelen meyve

4 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir