Sağlık

Nezleye İyi Gelen Yiyecekler

Geçen yazımızda nezleye iyi gelen içecekleri paylaşmıştık bunlar bitkisel çaylar olmuştu ve nezleye bu içecekler çok iyi geliyor. Özellikle kış ayında nezleye yakalananlar varsa kesinlikle bitkisel çayları tercih etsinler. Birçok olumsuz etkileri olduğu gibi insanlar kışı nezleye yakalanmadan geçirmek istiyor. Bu doğrultuda yapılması gerekenlerin başında nezleyi çok içi bilmek ve bu konuda hakkında bilgi sahibi olmak gerekir. Şimdi nezle nedir ilk olarak onun tanımını yapalım daha sonra da nezleye iyi gelen yiyecekleri inceleriz.

Nezle Nedir

Nezle gripten biraz farklıdır ve virüsler aracılığı ile bulaşmaktadır. Burun ve soluk borusuna yerleşen bu virüsler kişilerin nezle olmasına sebep olur. Solunum yolu ile vücudu girdi ise belirli bir süre içinde virüsler o vücutta gelişmeye başlar. Bu virüslerin kuluçka süreleri 3 gün olmakta ve eğer virüs vücuda alınırsa 3 gün sonra etkisini göstermeye başlar. Böyle olunca da kişiler nezle olmaya başlar. Kısa süre içersinde ise yavaş yavaş nezle belirtileri ortaya çıkar.

Nezlenin Belirtileri Nelerdir

Nezlenin belirtileri yaş gruplarına göre farklılık gösterir yani bebeklerde mesela yemek yemekte isteksiz davranma veya beslenememe durumunda ortaya çıkar. Nefes alıp verirken zorlanırlar ve normal hallerine göre daha hızlı nefes alıp vermeye başlar. Aynı zaman da bebeklerde nezlenin belirtilerinden birisi de yüksek ateş olmasıdır. Tabi normal düzeyin üzerinde olsa da çok yüksek bir ateş olmaz bu ebeveynleri yanıltan bir durum olabilir. Ateş yok diyerek nezle olmadığını düşünen ebeveynler yanılmaktadır sadece ateşte göstermez birçok etkenleri vardır.

Yetişkin insanlarınkisi ise bebeklere göre çok farklıdır. Genelde hapşırma ile başlamaktadır ve arkasından burun tıkanması gelir. Bu dönemlerde ise kişilerin burunların tıkanır ve net bir akıntı sorunu ortaya çıkar. Bu yüzden sürekli kişiler yanlarında mendil taşır ancak yumuşak ürünler ile burnunuzu silseniz bile zamanla tahriş olacaktır. Buda burnunuzun daha çok kızarmasına neden olacak ayrıca kişilerin sesinde ciddi anlamda değişiklik yaşanır.

İlk dönemler de boğaz da kaşıntı gibi durumlar yaşanabilir bu oldukça zor geçen bir durumdur ve sizi gerçekten zorlayabilir hatta sinirlerinizi bile yıpratabilir. Bazı hastalar da ise boğaz kaşıntısından sonra kusmalar görülebilir bu dönemler de yediğini çıkaran kişiler beslenmelerine daha dikkat etmeliler. Ayrıca yetişkin insanlar da ateşin yükselmesi de görülen belirtiler arasında yer alır. İlk günler de çok ciddi anlamlı ateşiniz yükselebilir , halsizlik ve ishal gibi durumlar olabilir en önemlisi ise iştah kaybı olabilmektedir.

Nezlenin Sebepleri Nelerdir

Genel olarak nezle diğer kişilerden bulaşan bir hastalık olmaktadır. Nezlenin sebepleri arasında ilk sırada yakın temas olmaktadır sizler nezle olan biri ile çok yakın temas kuruyorsanız o zaman yakalanma riski %95 olur. Özellikle aynı evde yaşayan kişiler çok dikkatli olmalıdır solunum yolu ile size geçebilir. Burada yapmanız gereken olay ise o ortamın sürekli olarak havalandırılması gerek. Tabi kış ayı olduğu için havalandırma olanağı olmayabilir ama sizler yine de birkaç dakikalığına havalandırmaya çalışın. Hasta olan kişi evden ayrıldığı zaman hemen ev havalandırılmalıdır bunların yanı sıra eşyalar ortak kullanılmamalıdır. Nezlenin en büyük etkenleri arasında soğukta fazla kalma ve soğuk ürünlerin kullanılması ile meydana gelir. Vücut soğuk aldığı zaman kişinin direnci düşer ve nezle yapan virüsler hemen vücuda girer. Bu yüzden arkadaşlar kış aylarında çok iyi giyinmeniz gerekmekte.

Nezle olan kişi çok iyi beslenmelidir ve düzenli olarak yemek yemelidir. Bu yemekler sebzeler olabilir kış ayı olduğundan sebze yemekleri yapabilirsiniz bunlar ; ıspanak , pırasa , brokoli ve kereviz yemekleri olabilir.

Nezleye İyi Gelen Yiyecekler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı