Nohudun Yanında Ne Gider

Nohudun Yanında Ne Gider

Nohudun Yanında Ne Gider

Nohut yemeği özellikle soğuk kış günlerinde sofralarımızda yerini alır. Genel olarak yine bir baklagiller türü olan Kuru Fasulye ile nohut dönüşümlü olarak yapılır.

Nohut sade olarak pişirilebileceği gibi etli veya kıymalı olarak da yapılabilir. Veya nohut yemeğinin içerisine atılacak bir kemik yemeğin vitamin değerini ve lezzetini ayrıca artıracaktır.

Pilav

Pilav ve nohut yemeği neredeyse ayrılmaz ikili gibidirler. Pilav nohut yemeğinin yanına çok yakışır ve lezzet bütünlüğü yaratır. Pilav sade olarak yapılabileceği gibi garnitürlü olarak da tercih edilebilir.

Bulgur Pilavı

Bulgur pilavı da nohut yemeğinin tamamlayıcısıdır. Nohut, bulgur ve yanına ilave edilecek turşu ile menü gayet güzel olur. Turşu bulunmuyor ise salata yapılabilir veya ayran da uygun olur.

Lahana Sarması 

Nohut yemeğinin yanına pirinç veya bulgur pilavı vazgeçilmezdir. Ancak başka bir yemek ilavesi daha düşünülüyorsa zeytinyağlı yaprak sarma uygun olur.

Mevsim Salatası-Piyaz

Salata olarak klasik mevsim salatası yapılabileceği gibi farklılık ve yine farklı lezzet ve sunum yaratmak adına piyaz yapılabilir.

Çorba

Yemek menülerinin olmazsa olmazı başlangıç içeceği olarak çorba mutlaka nohut yemeğinin öncesine çok uygun olur. Tercih olarak mercimek çorbası, yayla çorbası, tarhana çorbası vs. uygun olur.

Zeytinyağlı Fasulye

Nohut yemeği etli olarak pişirildi ise yanına herhangi bir zeytinyağlı yemek yapılabilir. Örnek olarak zeytinyağlı fasulye nohut, pilav, salata üçlüsünü tamamlayacaktır.

6 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir