Nohut Yanında Ne Gider

Nohut Yanında Ne Gider

Nohut Yanında Ne Gider

Nohut, baklagiller ailesinden besin oranı yüksek bir gıda türüdür. Nohut yemeği Türk kültürüne ait en bilindik yemek çeşitlerindendir.

Türk kültürünü yansıtan bir yemek olan nohut etli veya tavuklu olarak pişirilir. Kültürümüzü yansıtan bu yemek çok sevilen ve beğenilen bir yemektir ve hemen hemen her evde pişer.

Pirinç Pilavı 

Nohut ve pirinç pilavı ayrılmaz bir ikilidir, nohut piştiği zaman mutlaka yanında pirinç pilavı da pişer ve yenir. Pirinç pilavı arpa şehriyeli, tavuklu ve etli olarak pişirilebilir.

Karışık Turşu

Lahana, salatalık, biber, havuç ve karnabahar gibi sebzelerden hazırlamış olduğunuz turşu nohut ve pilavla birlikte harika bir tat olur.

Cacık

Koyu bir şekilde yapılmış cacık nohut yemeğini tamamlayacak bir içecektir. İçerisine attığınız buzların verdiği serinlik cacığın lezzetini arttırır.

Kuru Biber Kızartması

Kurutulmuş biber ve patlıcanları kızartıp üzerine sarımsaklı yoğurt dökerek yemeğinizin yanında sunabilirsiniz.

İsteğe göre biber ve patlıcanların yanına patates kızartması da ilave edebilirsiniz. Kızartmanın enfes lezzeti nohut yemeği ile birlikte daha da taçlanacaktır.

Bulgur Pilavı

Pirinç pilavı sevmiyorsanız bulgur pilavı ile de nohut yemeğini tamamlayabilirsiniz. Bulgur pilavını sade yapabileceğiniz gibi domatesli, patlıcanlı, biberli veya havuçlu olmak üzere sebzeli yapabilirsiniz.

Özellikle kış aylarında nohut yemeği ve bulgur pilavı çok besleyici bir ikili oluşturur.

Közlenmiş Biber 

Kurutulmuş kıl biber veya acı biberi közde pişirerek ya da tavada yağsız şekilde kızartarak yiyebilirsiniz, biberle birlikte nohut harika bir tat oluşturur.

12 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir