Ödem ve Şişkinlik Nedir? Neden Olur?

Ödem ve Şişkinlik Nedir? Neden Olur?

Ödem ve Şişkinlik Nedir? Neden Olur?

İnsanlar Ödem ve şişkinlik nedir? Neden olur? Merak etmektedir. Ödem ve şişkinlik vücutta farklı sebeplerden dolayı fazla su birikmesi olarak adlandırılmaktadır. Ödem ve şişkinliğin ortaya çıkma nedenleri arasında tuzlu yemek tüketmek, fazla ilaç kullanımı, hamilelik ve yaşanan enfeksiyonlar yer almaktadır.

Ödeme Neden Olan Hastalıklar

Kişilerin yedikleri ve içtikleri dışında bazı hastalıklarda vücutta ödemin oluşmasına neden olabilmektedir. İnsanlarda karşılaşılan ödem sorunları bu hastalıkların belirtileri olabilmektedir. Bu hastalıklar arasında siroz, kalp yetmezliği, böbrek rahatsızlıkları, şeker hastalıkları, romatizma ve hipotiroid gibi rahatsızlıklar bulunmaktadır.

Ödem Azaltmak İçin Yapılabilecekler

Ödem ve şişkinlik sorun yaşayan kişilerin yaşamlarında bazı durumlara dikkat etmeleri vücutlarındaki ödeme atmalarında yararlı olmaktadır. Kişilerin ödem atmak için yapabilecekleri şunlardır;

  • Tuz kullanımı azaltılmalıdır.
  • İlaç kullanımına dikkat edilmelidir.
  • Düzenli spor yapılmalı ve hareket edilmelidir.
  • Kafein içeren içeceklerden uzak durulmalıdır.
  • Bol bol taze meyve ve sebze tüketimi yapılmalıdır.
  • Hazır gıdalardan uzak durulmalıdır.
  • Kızartmalardan uzak durulmalıdır.
  • Düzenli su tüketilmelidir.

Ödem sorunu yaşayan kişilerin bunlara dikkat etmesi gerekmektedir. Ödem atmada başarılı olunamazsa da doktora başvurmak gerekmektedir.

Ödem Ve Şişkinliğe İyi Gelen Yiyecekler

Vücutlarında bulunan ödem ve şişkinlikten rahatsız olan kişiler ödeme iyi gelen ve ortadan kalkmasına yardımcı lan bazı yiyecekleri tüketerek sorunlarından kurtulabilmektedir. Ödeme iyi gelen yiyeceklerden bazıları şunlardır; Nar, maydanoz, ananas, salatalık, ev yapımı yoğurt, yeşil sebzeler, fındık, ceviz, patates, muz, alıç, karahindiba ve yeşil çaydır. Bu yiyecekler düzenli alındığında ödemin ortadan kalkmasına fayda sağlamaktadır.

Ödem Ve Şişkinliği Ortadan Kaldıran Çaylar

Ödem ve şişkinlik sorunu yaşayan kişilerin vücutlarındaki ödemden kurtulmalarının yolları arasında hazırlayacakları bitki çayları da bulunmaktadır. Tamamen doğal bitkilerden hazırlanan bu çaylar ödemin atılmasını kolaylaştırmakta ve kişilerin ödem sebebiyle yaşadıkları sorunları ortadan kaldırmaktadır.

Ödem için yapılabilecek bitki çayları arasında elma limon çayı, nane ve ıhlamur çayı, mısır püskülü çayı, karahindiba çayı, zemcefil çayı, soğuk salatalık çayı ve elmalı ada çayıdır. Bu çaylar demleme ya da kaynatma usulüyle az miktarda otların kullanımıyla hazırlanıp tüketildiğinde yarar sağlamaktadır.

Örneğin karahindiba çayı yapmak için iki çay kaşığı karahindiba kullanmak yeterlidir. Bir bardak su kaynatıldıktan sonra karahindiba kaynamış suya atılır ve demlenmesi beklenir. Demlenme işlemi sonrasında hazırlanan çay şekersiz bir şekilde tüketilir. Karahindibanın idrar söktürücü etkisi olduğu için ödem atmakta fayda sağlamaktadır.

6 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir