Sağlık

Öksürüğe İyi Gelen Meyveler

Günün her yerinde gelen ve bazen bitmek bilmeyen öksürüklerden şikayetçi olan kişilerin sayısı sonbahar ve kış ayında çok artmaktadır. Çünkü bu zamanlar da havalar çok soğuk olduğu için soğuk algınlığı da artıyor. Vücutta meydana gelen birçok hastalığın belirtisi olarak kabul edilen bu öksürüğü geçirmenin birden fazla yolu bulunmaktadır aslında. Bunların arasında tabiki de meyveler geliyor ama meyvelere geçmeden önce öksürüğü iyicene tanıyalım değil mi. Solunum yollarındaki problemler , sigara kullanımı veya alerjik durumlar da öksürük çıkmaktadır yani sadece öksürük hasta olunduğu zaman değil bu tarz olaylar olduğu zaman da çıkabiliyor. Tüm gün boyunca devam eden bir öksürüğünüz oluyorsa o zaman yüksek orada boğazınız tahriş olur , kaşıntı ve boğaz ağrısı gibi sebepler meydana gelmektedir. Ancak arkadaşlar öksürüğünüzü kontrol altına almak için bazı yöntemler bulunuyor ve öksürüğe ne iyi gelir gibi sorularda beraberinde geliyor tabi. Şimdi arkadaşlar öksürüğe bitki çayları ve meyveler çok iyi gelmektedir. Boğazınızı yumuşatmak için kesinlikle meyve veya bitki çaylarını tercih ediniz.

Öksürük ile Savaşmada Etkili Çözümler

Zencefil : Bal ile karıştırıldığı zaman veya zerdeçal ile tüketildiğinde ortaya harika bir fayda çıkmış oluyor günümüzde ise öksürükle baş eden bitki zencefil oluyor.

Meyan kökü : Öksürüğü gideren bir diğer bitki ise meyan köküdür öksürük şikayeti olanlar meyan kökünü tercih edebilirler. Hem boğaz ağrısını dindiriyor , hem de ferahlatıyor. Günde 2 veya 3 defa 1’er bardak tüketebilirsiniz. Sonra göreceksiniz öksürük ortadan kalmış olacak.

Sarımsak : Sürekli öksürük belli bir zaman sonra ses kısılmasına ve boğaz ağrısına neden olur bunu önlemek için ise arkadaşlar sarımsak tercih edebilirsiniz. Sarımsağın pişirilerek yenmesi kişiye çok faydası dokunacaktır. İçeriğinde A ve C vitamini bulunduğu için grip ve nezle gibi hastalıklara da çok iyi gelmektedir.

Isırgan Otu : Isırgan otunu tükettiğiniz zaman balgam varsa onu söker ve boğazınızın yumuşamasına yardımcı olur. Nasıl hazırlanır ? Isırgan tohumları ile suyu sıkılmış olan üzümü suda kaynayın ve günde 1 çorba kaşığı kadar için bu sayede öksürüğünüze çok iyi gelecek , göğüsleriniz rahatlayacak ve mideniz temizlenecektir.

Öksürüğü Ortadan Kaldıran Meyveler

Ayva : Öksürük için uzmanların tavsiye ettiği meyvelerden birisi de ayvadır. 4 gram ayva çiçeği suda kaynatılır ve yemek aralarında 1’er bardak içilir. Bunu yapamıyorsanız da normal bir şekilde ayvayı tüketebilirsiniz. Bu sayede boğaz acınız , boğaz ağrınız ve öksürüğünüz gitmiş olacaktır.

Portakal : Nezle ve Grip gibi şikayetleri olanlara her zaman meyve olarak portakal tavsiye edilir. Çünkü portakal’da yüksek miktarda C vitamini bulunduğundan bağışıklık sisteminizi güçlendirir ve sizi zihinde tutar. İsteyenler portakalı sıkarak içebilir , isteyenler de sıkmadan yiyebilir.

Elma : Elma normal olarak veya kabuklarından yapılan çay ile tüketildiğinde öksürüğü hemen kesmektedir. Öksürük için en etkili yollardan birisi de Elma’dır. İçersinde bol miktarda vitamin bulunduğundan dolayı boğaz ağrınızı ortadan kaldırır.

Öksürüğe İyi Gelen Meyveler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı