Dini Konular

Öpüşmek Orucu Bozar Mı caiz midir? Kısaca Diyanet Açıklaması

Öpüşmenin kiminle yapıldığı konusu orucun bozulup bozulmaması konusundaki hükmüde ortaya koymaktadır. Eğer bir erkek ve kadın evli iseler ve öpüşme durumu bulunuyorsa bunun orucu bozmayacağı söylenmiştir. Fakat evli olmayan ve sevgili ilişkisi olan kişilerin öpüşmesi normalde haram olduğu için, bunun oruçluykende yapılması orucu bozabilir. Bu yüzden evliler için öpüşmenin ya da belirli bir cinsel yakınlaşmanın (meninin gelmeyeceği ve çok fazla ilişkinin ilerlememesi) durumlarında orucun bozulmayacağı da açıklanmaktadır. Bu konu ile ilgili hadisler oldukça fazladır ve birçok kaynak üzerinde çeşitli alimler tarafından bu konu ile alakalı yaklaşımlar geliştirilmiştir. Aişe’nin söylediği bir hadiste, Hz Muhammed’in evli olduğu kadınlardan birini öptüğünü söylemiştir.

Sevgiliyle Öpüşmek Orucu Bozar mı?

Söylediğimiz gibi evli kişilerin öpüşmesi orucu bozmaz fakat bu sevgililer için geçerli bir durum değildir. Bu yüzden henüz evlenmemiş kişilerin oruçlu iken öpüşmemesi ve normalde evlenene kadarda öpüşme durumlarınında yapılmaması gerekiyor. Eğer evlenirseniz ve nefsinizi meni gelmeden belirli bir seviyeye kadar yapılabilir. Bunun da belirli bir sınırı vardır ve gusül abdestini bozacak bir içeriğe yaklaşılmamalıdır.

öpüşmek orucu bozar mı

Öpüşmek Orucu Bozar mı Diyanet

Diyanet  üzerinde de dahil olan bu durum, evli kişiler için öpüşmenin orucu bozmayacağı yönündedir. Okşamak, el ele tutuşmak, sarılmak, belirli bir çıplaklıkla uyuma durumları da orucu bozmayan unsurlar olarak değerlendirilmektedir. Bu konuda pek farklı görüş bulunmaktadır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı