Örgü bere modelleri ve yapılışları

Örgü bere modelleri ve yapılışları

Örgü bere modelleri ve yapılışları

Örgü şapkalar ve bereler,  yapımı itibari ile kolay örnekler arasında yer almaktadır. Peki nasıl yapılır ve örülür? Merak eden ve öğrenmek isteyen ev hanımlarımıza, hobi sever kadınlarımıza dilimizin döndüğü kadar örgü bere şapka yapılışını anlatmaya çalıştık.

Örgü şapka bere modelleri anlatımlı

Başlangıç: Beş zincir çekerek kapatın. on beş tane çakma sık iğne yapın.

İkinci sıra için: 2 zincir çekerek üst sıraya çıkın. ilk ilmek için çift, bir sonraki ilmek için tek batarak çakma sık iğne yapınız.

Hemen ondan sonraki ilmek için üçlü trabzan yapınız. Trabzanı yaparken son ilmeği kapatmayın! Tığda bırakınız. Aynı ilmek için beş tane 3lü trabzan yapın, hepsini birlikte toplayınız.

Takip eden ilmek için 2 tane çakma sık iğne, bir sonrakine ise 1 tane çakma sık iğne yapınız. Sıranın sonuna kadar bu şekilde örmeye devam ediniz.

Üçüncü sıra: Sadece aralarda arttırarak çakma sık iğne yapınız.

Dördüncü sıra: 10 tane badem yapacaksınız. Aralarda arttırarak yapmanız gerekmektedir.

Beşinci sıra: Sadece çakma sık iğne yapacaksınız

Bereyi tamamlamak için: 1 sıra badem yapın, sonrasında sadece çakma sık iğne yapın ve seksen ilmek olduğunda arttırma yaparak toplamda yirmi altı sıra örünüz. dört sıra sık iğneyi yapın ve bereyi tamamlayın.

Örgü bere nasıl başlanır? yapılır ve dikilir? (Açıklamalı)

Örgü bere denildiği zaman akla bir çok model ve örnek gelmektedir. Selanik, düz, haraşo, pirinç örgü gibi değişik yöntemlerin yanı sıra tığla ve şişle örülebilmektedir. Şimdi sizlere başka bir örgü bere yapımı tarifini vereceğim.

Beremiz için ilk olarak sekiz ilmek haraşo örelim. Geriye kalan otuz ilmek ile kaz ayağı yapalım.

Yün ile kafanızın ölçüsünü alınız. Eğer yüzünüz kapanıyorsa tamam demektir.

İlk sekiz ilmeğimizde yer alan haraşo kısmını kesin. Kaz ayağı olan bölüme geldiğinizde, iki tane kesin ve çıkartın. Sağ şişimizde kalan ilmeği sol şişe geçirelim ve tekrardan örelim. Sonrasında arada  kalan ters örgü salınması gerekir. Bu şekilde bere bitene kadar devam ediniz. Kesme işleminden sonra ipi, sabitlemeyi unutmayınız.  Bereyi katlayın ve sıra bitene kadar dikiniz.  Sökmeden önce dikmeniz gerekmektedir aksi halde toparlaması çok zor olacaktır.

Bereler, kış aylarının vazgeçilmezidir

Kış giyim aksesuarlarının başında şapka ve bereler gelmektedir. Bir çok markanın koleksiyonunda yer alan bereler, El örgüsüyle yapılan modellerin yanına bile yaklaşamamaktadır. Kış mevsiminde başımızı soğuklardan korumak için kullandığımız örgü bereler, şimdilerde renkli ve farklı çeşitleriyle adeta göz doldurmaktadır.

Yukarıda anlatmış olduğumuz tarifi dilediğiniz şekilde değiştirebilir, kendinizden bir şeyler katabilirsiniz. Sadece bayanlar için değil, erkekler ve çocuklar için örülebilmektedir.  Şiş ve tığ örgü bere yapılışlarını sizlerle paylaşmaya devam edeceğiz. Bizleri takip etmeyi unutmayınız.

https://www.youtube.com/watch?v=k2Xwci_YRMs

bayan bere ornekleri bere modelleri bere ornekleri orgu bayan bere modelleri orgu bere modelleri orgu bere ornekleri orgu cocuk bere sapka modelleri orgu sapka modelleri tig isi bere modelleri

1 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir