Orkidenin Bakımı Nasıl Olur? Hep Birlikte Öğrenelim

Orkidenin Bakımı Nasıl Olur? Hep Birlikte Öğrenelim

Orkidenin Bakımı Nasıl Olur? Hep Birlikte Öğrenelim

Herkesin evinde yer alan pek çok çiçek gibi orkide çiçeği de merakla yetiştirilen çiçeklerdendir. Sarı, fuşya, pembe, mavi, kırmızı renkleriyle bilinen orkideler doğru yetiştirildiklerinde uzun ömürlü ve değerli bir çiçek türüdür. Peki, orkidenin bakımı nasıl olur?

Evde Orkide Bakımı

Evimizde yetiştirdiğimiz orkideler dünyanın tropik ve yarı tropik iklim yaşayan ülkelerden gelmektedir. Dolayısıyla farklı ışık ve hava koşulları oluşmaktadır. Orkide bitkisi almayı düşünüyorsanız evvelinde evinizde uygun ortamı oluşturmalısınız. İlk kez orkide yetiştirecekseniz, çok tomurcuklu olan ve en az 1-2 çiçeği açmış bir bitkiyi tercih etmeniz doğru olacaktır.

Orkide bakımında ısı faktörü de oldukça önemlidir. Orkidelerin uzun ve sağlıklı bir ömürleri olmaları için gece ile gündüz arasında 6 ile 8 derecelik bir ısı farkı gereklidir. İdeal sıcaklık değerleri gündüz 20 ile 25 gece ise 16 ile 17 derecelerdir.

Orkide bakımında diğer bir önemli faktör ise ışıktır. Tepeden gelen ışığı çok seven orkide aydınlık ortamı sevmektedir. En ideal yer ise sabah ve akşam güneşini alan pencere veya kapı kenarlarıdır. Perde arkasından süzülen ışık çok daha uygundur. Floresan ışıklarda gün ışığına yakın olduğu için bu tür bir ışıklarda tercih edilebilir.

Orkidenin sulama ihtiyacı ise musluk suyundan değildir. Oda sıcaklığında olan doğal içme suyu veya yağmur suyunu sulama için kullanabilirsiniz. Orkidenin toprağı her zaman hafif derecede nemli olmalıdır. Orkideler düzenli olarak gübrelemekten de çok beslenirler. Bunun için kompoze gübrelerden alarak 4 litreye yarım çay kaşığı ekleyerek kullanabilirsiniz. Orkidenize düzenli ve doğru bir bakım yapmanız onun uzun yıllar boyunca sizinle birlikte olmasını sağlayacaktır.

orkide-cicegi-bakimi

5 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir