Oruç tutarken sahurda susamamak için ne yapmalıyız ve yemeliyiz?

Oruç tutarken sahurda susamamak için ne yapmalıyız ve yemeliyiz?

Oruç tutarken sahurda susamamak için ne yapmalıyız ve yemeliyiz?

Oruçlar artık yaz aylarına denk geliyor. Bu da hem terlemeyle hem de uzun süren susuzluk sebebiyle enerjimizi düşürüp iftarı beklememizi zorlaştırabiliyor. Gerek açlık gerekse susuzluk gün boyu performansımızı düşürüp bizi hâlsiz düşürebiliyor. Bu duruma sebep olan aslında sadece uzun süre aç ve susuz kalmış olmamız değil. Bunun yanında ne beslenme şeklimiz de yaşadığımız susuzluğun sebebi olabiliyor. Ne yediğimiz ne yemediğimiz burada büyük önem taşıyor. Eğer doğru besinlerle beslenirsek yaz aylarında oruç tutamama korkusuyla da baş etmiş oluruz.

Susuzluk Hissini Önlemek İçin Yapılması Gerekenler

Öğünlere Dikkat Etmek: Her şeyden önce öğün atlamamak gerekir. Muhakkak sahur ve iftarımızı yapmalıyız. Hatta öğün sayısını ikide bırakmamalıyız. Ramazan dışında nasıl gündüzleri az ama sık yemeye çalışıyorsak aynı şeyi oruç tutarken akşamları uygulamalıyız. İftarı üçe bölmeliyiz. Yemek+meyve+tatlı gibi. Bir de sabah sahuru atlamamak gerekiyor. Zaten sahur atlamak demek o günü yorgun, aç ve susuz geçirmek demek oluyor.

Sahur yapmanın önemini kavradıktan sonra bir de sahurda neler yiyeceğimizi bilmemiz gerekiyor. Genelde canımız ne çekiyorsa onu yiyoruz. Peki ya canımızın çektiği açlık ve susuzluk hissini arttırıyorsa? O zaman da beslenme alışkanlığımızı değiştirmemiz gerekiyor.

Kızartmalardan Uzak Durmak: Kızartmanın her türlüsünü çok seviyor ve keyifle yiyor olabiliriz. Ancak sahurda bol miktarda kızartma tüketip sonrasında gün içinde susuzlukla baş edemediğimizi fark ettiğimizde yaptığımız yanlışın farkına varmış olacağız. Aşırı yağlı ve kızartılmış yiyecekler susuzluğu arttırıyor. Bu nedenle oruç zamanı hele ki sahurda kesinlikle tavsiye edilmiyor.

Tuzlu Gıdaları Tüketmemek: Sahur yaparken dikkat etmemiz gereken diğer önemli bir nokta da tuzdan uzak durmak. Sahur sofrasında peynir bulundurmak faydalıdır. Bunu biliyoruz. Ancak tuzlu peynir tüketmek günümüzü mahvetmeye yetebilir. Bu nedenle peyniri tuzsuz tercih etmeliyiz. Mümkün olduğunca bütün gıdaları tuzsuz ya da az tuzlu tüketmeye özen göstermeliyiz.

İşlenmiş Gıdalardan Uzak Durmak: Sahurda yediğimiz takdirde iftarı beklememizi zorlaştıracak bir diğer gıda çeşidi de işlenmiş gıdalardır. Bu gıdaları tükettiğimizde de çabuk susarız. Sucuk, sosis gibi gıdalar gün boyu sürekli olarak su içmemize sebep olur. Bu gıdaları tükettiğimizde yanma hissederiz ve normalden daha çok su tükettiğimizi fark ederiz. Ne kadar seversek sevelim bu gıdaları mümkün olduğunca sahurda tüketmemek gerekiyor.

Yoğurt Tüketmek: Uzmanlar oruç tutarken susuzluk çekmememiz için yoğurdun etkili bir gıda olduğunu söylüyor. Bu nedenle sahurda bir kâse yoğurt tüketmek gün boyu rahat olmamızı sağlar.

Meyveler: Oruç tutmayı kolaylaştıran meyvelere sahurda ağırlık vermek gerekiyor. Yani gün içinde almamız gereken meyve gıdasını ya sahurda ya da akşam ilerleyen saatlerde almalıyız. Susuzluk söz konusu olduğunda taze meyveler, taze sıkılmış meyve suları etkili oluyor. Ayrıca şeftalinin susuzluk konusunda diğer meyvelere göre daha etkili olduğu biliniyor.

 

10 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.