Dini Konular

Oruçlu İken Boy (Gusül) Abdesti Alınır Mı? Kısaca Açıklama Ve Bilgi

Oruçlu iken bir insanın nasıl boy abdesti alması gerektiren bir hale gelebileceği merak edilebilmektedir. Bu durumun belirli sebepleri ve buna bağlı olarak orucun üzerinde etkisi vardır. Eğer ki bir insan uyku halinde, cinsel duyarlılığını arttıran rüyalar görüyorsa ve buna bağlı cünüp hali gelirse bunda orucu bozan bir durum yoktur. Aynı şekilde cünüp ikende oruca niyetlenmenin orucu bozmadığı ve kabul edilmesi de belirtilen unsurlar arasında yer alıyor.  Bu yüzden oruçlu iken boy abdesti alınır mı hususunda alınabileceğini ve bu bağlamda bir orucun bozulma durumunun olmadığınıda ifade edebiliriz.

Oruçluyken Gusül Abdesti Nasıl Alınır?

Elbette oruçluyken, orucunuzu bozmadan bir abdest almanın gerekli yollarını belirlemeli ve buna göre bir adım atılması gerekiyor. Bu yüzden  su ağızda gargara yapılmamalı ve ağza alınıp direkt dökülmelidir. Boğaza kaçmaması da burada abdestin en uygun bir şekilde alınmasını gerektirmektedir. Ayrıca burna su verirkende aşırıya kaçmamalı ve burun kanalı ile suyu kaçırmamalıyız. Her birini minimum seviyede tutarak, suyun midemize ulaşmamasını da bu vesile ile sağlamamız gerekiyor.

Gusül Nasıl Alınır Kısaca

Güsül alırken oruçlu olduğunuzda dikkat ederek almalısınız. Ama genel formatına bakacak olursak; Önce Allah Rızası için boy abdesti almaya niyet edilir / eller ve bilekler dahil cinsel uzuvlar temizlenir. / Sağ el ile 3 kez ağza su alınır gargara yapılır / Sağ el ile 3 kez burna su alınır ve temizlenir / sonrasında namaz abdesti gibi abdest alınarak tamamlanır.

oruçlu iken boy abdesti nasıl alınır

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı