Dini Konular

Oruçluyken adet (regl) olmak orucu bozar mı? Sorusunun cevabı

Oruçlu olmak, bir müslüman için en güzel ibadetler arasında yer alır ve 1 aylık süre içerisinde oruç tutularak, görevimizi yerine getirebiliriz. Elbette bu safhada orucun neyi bozacağı  konularıda oldukça tartışılan ve merak edilen konular arasında yer almakta olduğunu görebiliyoruz. Bunlar içerisinde oruçluyken adet olmak orucu bozar mı hususudur. Bu konu en çok tartışmaya açık olan bir konu olmasına karşın, birçok farklı görüşte bu bağlamda söylendiğini ifade edebiliriz. Özellikle günümüz şartları ve o zamanın şartları kıyaslandığında, adet halinin bir kadının orucunu bozup bozmaması konusunda farklı açıklamalar yapılmaktadır.

Oruçluyken Adet Olunursa

Oruç tuttuğunuzda adet olduğunuzda, orucunuzun bozulacağınız söyleyenler bulunuyor. Fakat aynı zamanda oruçlu iken hayız halinde ise orucun bozulmayacağı hakkında söylemlerde bulunmakta olduğu bilinmelidir. Burada önemli olan Kurandan beslenmek ve bir kadını bir iman konusu esasında 2. plana bırakarak, sen bunu yapamazsın-edemezsin gibi kavramlardan uzaklaşmak olacaktır. Eğer ki bir kadın, hayız halinde iken rahatsızlık duymuyor ve hasta hissetmiyorsa, o kadının orucunun bozulmadığı söylenmektedir.

Regl Orucu Bozar mı

Bakara Suresinin 222. ayetinde genel olarak manasına bakacak olursak, Allah, evli olan kadınlarınıza hayızlı olduklarında dokunulmaması gerektiği ve temizlenmeleri yani hayız dönemleri bittikten sonra emredildiği yerden varabileceğimizi belirmiştir. Bu yüzden de bir kadının, regl hali tamamen onun istemesi dışında olan ve gebe olmadığını gösteren bir durumdur. Yani istemsiz olan bir şey için, Kur’an üzerinde “hayızlı kadınlar oruç tutamaz” hükmü kesin olarak yer almadığı için, Kuran dışında kesin bir hüküm vermek doğru olmayacağı da unutulmamalıdır.

oruçluyken adet olmak orucu bozar mı

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı