Dini Konular

Oruçluyken yanlışlıkla bilmeden su içmek ve yutmak orucu bozar mı

Oruç vazifesi, gücü yeten müslümanların üzerine görev olan bir değeri taşımaktadır. İyi bir netice alabilmek ve manevi açıdan da rahat hissedebilmek için üzerimize düşen birçok sorumluluk bulunduğunu da belirtebiliriz. Gerçek anlamda orucun sorumlulukları olduğu gibi, oruçlu bir insanın mutlaka uygulaması gereken dikkat unsurları da bulunuyor. Örneğin yağan yağmuru ağız açılıpta su içilmeye çalışılması orucu bozar. Buradaki eylem bilinçlidir. Fakat yağmur altında ıslanan ve istemsiz su yutanların orucununda bozulmayacağı açıklanmaktadır. Bu yüzden bu tür eylemlerin birçok hususta önemli bulunmaktadır.

Oruçluyken Yanlışlıkla Su Yutmak Orucu Bozar mı

Orucun bozulma maddeleri içerisinde yanlışlıkla yutulan, içilen suların bir hükmü yoktur. Yani orucu bozmamaktadırlar. Burada önemli olan oruçlu olan bir insanın isteyerek ve bilerek suyu içmesidir. Eğer böyle bir durum olursa kefaret gerektiren bir içerik taşınır ve buna bağlı olarak 60 gün oruç tutma, 60 fakiri doyurma ve köle azad etme gibi durumların yapılması gerekiyor. Bu yüzden oruçluyken farkında olmadan su içmeniz, orucu bozmayacaktır. Orucunuzu o gün tamamlayabilirsiniz.

oruçluyken yanlışlıkla su içmek

Oruçluyken Yanlışlıkla Su İçtim

Su içtiyseniz ve tamamen aklınızda böyle birşey yaptığınız ile alakalı bir fikriniz yok ve unuttuysanız, bunda sorumluluk yoktur. Kazada gerektirmez, kefarette ödenmez. Yapılması gereken oruca devam etmek ve sonrasında nasılsa su içtim biraz daha içeyim gibi bir psikolojiye bürünmemektir.

Oruçluyken yanlışlıkla bir şey yemek su içmek yutmak orucu bozar mı?

oruçluyken yanlışlıkla su içmek resim

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı