Oruçluyken yanlışlıkla bir şey yemek su içmek yutmak orucu bozar mı?

Oruçluyken yanlışlıkla bir şey yemek su içmek yutmak orucu bozar mı?

Oruçluyken yanlışlıkla bir şey yemek su içmek yutmak orucu bozar mı?

İnsanın unutkan olduğu ve hata yapabildiği Kur’anı Kerim üzerinde de geçen birçok ayette anlatılmaktadır. Burada önemli olan hatadan olabildiğince uzaklaşmak ve sonrasında onu terk etmektir. Eğer ki oruçluyken yanlışlıkla bir şey yeniyorsa, fark edildiği an yenilen şey bırakılmalı ve devam edilmemelidir. Çünkü bilmeden yapılan bir eylemden dolayı orucun bozulma gibi bir durumu olmamaktadır. Bu nedenle de orucum bozuldu diye düşünerek, sonrasında yemek yemeye devam edilmemelidir. O gün iftarı bekleyerek orucunuzu tamamlamalısınız.

Yanlışlıkla Birşey Yemek Orucu Bozar mı?

Hem içmek hem de yemek konuları aynı kategoride değerlendirilebilir. Önemli olan insanın bunu bilinçli bir şekilde yapmamış olmasıdır. Çünkü unutkanlık hali her an olabileceği gibi insanın rutin bir alışkanlığına dayalı olarak bu tür oruçlu halde yemek yeme olabiliyor. Bu sıkıntı olabilecek bir konu değildir. Bunun aksini oruç bozuldu diyende pek çıkmaz. Orucunuzu güzel bir şekilde tamamlamalı ve bir daha yanlışlıkla yememeye ayrıca özen göstermelisiniz.

Oruçluyken Yanlışlıkla Bir Şey Yemek

Nafile Oruçta Yanlışlıkla Birşey Yemek

Orucun tüm evresi ve sistemi aynıdır. Allah için hem yemek yememeye, hem güzel konuşmaya, gıybet yapmamaya, kul hakkını üzerinize almamak için birçok söz verirsiniz. Allah’ın karşısındaki sorumluluğunuzu yerine getirmek için bu tür unsurlara, oruç için niyet edildikten sonra dikkat edilmelidir. Böylece çok daha olumlu bir sonuç alınacak ve farkında olmadan yapılan hatayı da, sonrasında birdaha yapmayarak telafi edebilirsiniz.

Oruçluyken Yanlışlıkla Bir Şey Yemek resim

12 Beğen

Yapılan Yorumlar

  1. yanlışlıkla yemek ayrı ,unutarak yemek ayrıdır..iyice konuları birbirine karıştırmışsınız..işi ehline verin..

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir