Otomotiv dünyasında yenilik rüzgarları!

Otomotiv dünyasında yenilik rüzgarları!

Otomotiv dünyasında yenilik rüzgarları!

En son çıkan haberlere göre Taşıt Araçları Tedarik Sanayicileri Derneği (TAYSAD), 2021 senesi için aktif ettikleri “Ar-Ge Yetkinlik Gelişim Programı” himayesindeki ilk projesini  Türkiye’nin Otomobil Girişim Grubu (TOGG) ile hayata geçirdi. TAYSAD üyelerinin, geleceğin elektrikli araçlar sistemi ile sağlıklı bir şekilde entegre olması için hedeflenen çalışmalar kapsamında düzenlenen çevrimiçi etkinlikte, “Küresel ve Türkiye Mobilite Ekosistemi Geleceği” mevzusu konuşuldu. Diğer taraftan TOGG projesinin işleyişe geçmesiyle beraber elektrikli araba marketindeki ilerleyişin daha da süratleneceğine dikkat çeken Mercedes-Benz Otomobil Grubu Başkanı Şükrü Bekdikhan, son zamanlarda elektrikli ya da elektrik destekli araçların popüler olması ile beraber otomotiv alanında bir değişiklik rüzgarının hakim olduğunu belirtti.

togg yerli araba iç dizaynı

TAYSAD, araç ve tedarik sanayisinin öncelikli gündeminde bulunan ve elektrikli araçlar pazarı ile alakalı bilgilerin masaya yatırıldığı mühim bir organizasyona ev sahipliği yaptı.

“Küresel ve Türkiye Mobilite Ekosistemi Geleceği” konulu çevrimiçi toplantıda TOGG CEO’su Gürcan Karakaş ve TAYSAD Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Kemal Yazıcı, yapmış oldukları sunumlarla mobilite piyasasının ulaştığı noktayı anlattılar. Üst düzey yönetici ve Ar-Ge bölüm yöneticilerinden oluşan 300 kişinin çevrimiçi olarak izlediği organizasyonda, TOGG projesinin ulaşmış olduğu nokta ile TAYSAD’ın Yeni Teknolojiler Yol Haritası ele alındı.

togg online etkinlik düzenledi

Bu sunumda öncelikle bütün dünyada oyunun kurallarının değiştiğini ve aracın hem süratli hem de akıllı bir araca evrildiğini belirten Karakaş, araç sanayisinin varacağı noktayı rakamsal ifadelerle özetleyerek;

“Geleneksel anlamda günümüzde üretilen otomobillerin karlılığı ve ölçek ekonomi içindeki adetleri de düşüyor. Özellikle yeni teknoloji ve mobiliteden kaynaklanan gelirlerin, çift basamaklı karlılık getirdiğini ve süratle büyümekte olduğunu görüyoruz. Gerek 150 yıl önce yolculuğa çıkmış olsun gerek yeni çıkmış olsun tüm üreticilerin, bu karlı alanlara yönelmeleri gerektiğini görüyoruz. Bu yeni sektördeki faaliyetler çok boyutlu olarak bir firmanın yalnız başına kontrol edeceği bölgenin dışındadır. Bu vaziyet, artık işbirliğine daha açık ve kullanıcı odaklı organizasyonların başarılı olacağını bizlere göstermekte. Gelecekte büyük ve çok parası olanlar değil, çevik olanların başarılı olacağını görüyoruz” diye konuştu.

TOGG CEO'su Gürcan Karakaş'ın araba önünde fotoğrafı.

“Ülkemizde mobilite sisteminin çekirdeğini oluşturmak istiyoruz”
Etkinlikte Türkiye’nin otomobili projesinden de bahseden TOGG CEO’su Karakaş, “Her şeyden önce iki amacımız var. Fikri ve sınai mülkiyet hakları bütünüyle ülkemize ait, global bir marka ortaya çıkarmak istiyoruz. Temel bileşenlerinde yeni nesil teknolojinin olması, bir dönüştürmeden ziyade bütünüyle doğuştan elektrikli ve akıllı bir cihaz olarak tasarlanması, global rekabet edebilir olması amacımız. Otomobil dünyası tüketici elektroniğinden sonra en yüksek global rekabeti olan sektör.

TAYSAD TOGG etkinliği

Hedeflerimiz doğrultusunda Avrupa’da klasik üretici olmayan, bizler gibi yeni nesil kurulmuş firmalardan ortaya çıkan ilk SUV üreticisi olacağız. İkinci olarak da Türkiye mobilite sisteminin çekirdeğini oluşturmak istiyoruz. Klasik otomobil dünyası, üretim konseptiyle başlar ve satışla son bulur. Bizim de bu noktada başlıyor fakat akıllı, empatik, bağlantılı, otonom ve paylaşımlı olmasını başardığımız takdirde yeni dünyalara kapılar aralanıyor. Kullanıcı odaklı mobilite yaklaşımı bizim felsefemizdir” diye konuştu.

 

15 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir