Papatya Çayı Nasıl Demlenir? Her Gün İçilir Mi? İşte Cevabı!

Papatya Çayı Nasıl Demlenir? Her Gün İçilir Mi? İşte Cevabı!

Papatya Çayı Nasıl Demlenir? Her Gün İçilir Mi? İşte Cevabı!

Papatya çayı nasıl demlenir?
Siyah çay demler gibi kaynamış suya bir bardak için bir tutam çay atarak 10 dakika demlenmesini bekleyin. Özellikle dikkat etmeniz gereken konu ise şudur. Papatya çayı yaparken bitkiyi kesinlikle kaynatmamalısınız.

Zira uzun süre kaynama aşamasına tabi tutulan papatya bitkisi içindeki yararlı maddeler etkinliğini kaybeder.

Kaynamış suyun altını kapattıktan sonra 1,5 çorba kaşığı papatya çayını kaynamış bir bardak suya atarak 10 dakika beklemeniz ve çayı süzdükten sonra içmeniz önerilir.

Eğer arzu ederseniz çayı tatlandırmak için bir parça da bal kullanabilirsiniz.

Papatya Çayı Her Gün İçilir mi?

Japon Bilim insanlarının yaptığı bir araştırma sonucuna göre papatya çayının günlük olarak içilmesi, kan şekerinin yükselmesini önleyen bir etki gösterir ve şeker rahatsızlığı nedeniyle gözde oluşan rahatsızlıkları da giderici etkide yer almaktadır. Bir diğer özelliği de merkezi sinir sistemi üstünde hafif yatıştırıcı etkisidir.

Papatyadaki mühim bir bileşen uyku sorunlarına iyi gelir. Yatmadan 30 dk. önce içilecek olan bir bardak papatya çayı rahatlatıcı etki sağlar. Günde 2 ya da 3 bardaktan fazla içilmemesi gereklidir.

Papatya Çayının Faydaları

1. Soğuk algınlığına çok iyi gelir

2. Cilt sağlığını korur

3. Yaraların hızla iyileşmesini sağlar

4. Kas gevşeticidir

5. Ülser ağrılarını giderir

6. Kan şekeri seviyesini korur

7. Migrene iyi gelir

Pek çok papatya çeşidi bulunmaktadır ve hangisinin ne amaçla kullanıldığını bilmek gerekir. Tedavide sadece mayıs papatyası çiçeği kullanılmalı, rumi papatya çiçeği ise kullanılmamalıdır.

Piyasada çiçekleri papatyaya benzer ama içeriğinde sakıncalı maddeler oluşan bir takım bitkilerin de papatya olarak satıldığına rastlanmıştır.

Bu bitkilerdeki pirazolidin alkaloitleri bebeklerde zehirlenme ve ölümlere neden olabilmektedir.

Bebeklere papatya çayı verilmeden önce hangi papatya çeşidini kullandığınızı bilmelisiniz. Kalitesine güvendiğiniz şirketlerin hazır ürünlerini kullanmak daha güvenli olabilmektedir.

10 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir