Patlıcan Oturtma Yanında Ne Gider?

Patlıcan Oturtma Yanında Ne Gider?

Patlıcan Oturtma Yanında Ne Gider?

Patlıcanlı yemeklerin Türk Mutfağında ayrı bir yeri vardır. Patlıcan oturtma yemeği içinde bulunan et nedeniyle protein açısından zengin bir yemek olup, ayrıca çok lezzetlidir.

Bir menü oluşturulurken eğer menüde Patlıcan oturtma yanında ne gider değerlendirelim.

Pilav

Patlıcan oturtma denilince ilk akla gelen yemeklerden biri pilavdır. Patlıcan oturtmanın yanına pirinç pilavı yapılabileceği gibi bulgur pilavı da yapılabilir.

Pirinç pilavı farklı tarzda yapılmak istenirse garnitürlü olarak yapılabilir veya piştikten sonra üzerine dereotu serpiştirilebilir.

Ayran

Patlıcan oturmanın yanına eğer bulgur pilavı veya pirinç pilavı yapıldı ise ilave olarak yapılacak olan ayran menüyü güzel bir şekilde tamamlayacaktır.

Cacık

Patlıcan oturtmanın yanına eğer ayran yapılmadı ise cacık da düşünülebilir. Salatalık ve yoğurttan oluşan cacığın üzerine az miktarda damlatılacak olan sıvı yağ cacığa ayrı bir lezzet verir.

Yine cacığın üzerine pul biber ve nane de serpiştirilebilir. Tercihe göre rendelenmiş sarımsak ilave edilebilir.

Yoğurtlu Havuç

Oluşturulacak olan menüde bir klasik halini alan patlıcan oturtma, pilav, cacık üçlüsünün dışında bir menü hazırlanmak istenirse yoğurtlu havuç düşünülebilir.

Yoğurtlu havuç, öncelikle havuçlar haşlanır ve rendelenir. Sarımsaklı yoğurdun içine ilave edilerek hazırlanır.

Fırında Makarna

Patlıcan oturmanın yanına yine faklı bir sunum yapmak adına fırında makarna da yapılabilir. Fırında makarnaya alternatif olarak peynir börek de düşünülebilir.

Fırında Kremalı Patates

Klasiğin dışında bir menü oluşturmak isteyenler Patlıcan oturtma yemeğinin yanında fırında pişirilecek olan, fırında kremalı patates yemeği ile menüyü tamamlayabilir.

9 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.