Peeling Nedir, Ne İşe Yarar?

Peeling Nedir, Ne İşe Yarar?

Peeling Nedir, Ne İşe Yarar?

Dış etmenler ve zaman, cildin süre geçtikçe bazı özelliklerini yitirmesine neden olur. Bu yitirilen özellikler sonucu cilt, soluk bir renge bürünür. Gözaltların da morluklar oluşur. Böyle bir durumda cildin çirkin ve bakımsız görünmesine neden olur. Cildin bu durumundan kurtulup, tekrar canlı ve bakımlı görünmesi için bazı uygulamalara başvurulur. Peeling nedir, ne işe yarar?

Peeling Nedir?

Peeling, cildin mat ve soluk tabakasının temizlenmesi ve bunun sonucunda da ciltte parlak ve genç bir görünümün oluşması demektir. Peeling aynı zamanda anti aging olarak bilinen uygulamanın en önemli parçasıdır.(anti-aging; yaşlanmayı önlemek amaçlı yapılan çalışmalardır.

Peeling Ne İşe Yarar?

Peeling, ince kırışıklıkların yok edilmesi ve bu sayede de cildin her bölgesinin aynı görünüme sahip olması sağlanır. Botox ve Dolgu yöntemlerinin tek başlarına uygulanırsa, yüzün donuk bir görünüm elde etmesine neden olur. Bu sebeple, bu yöntemlerle birlikte peeling uygulaması da önerilir.

Peeling, , cildin hava almasını engelleyen yüzeyin, çeşitli meyve özleri ile soyulma etkisi yaratarak temizlenmesini sağlar. Ciltte dış etmenler yüzünden oluşan ölü tabakanın üzerine bir de günlük yapılan makyajın yapışması, lekeli bazı ciltlerde renk hücrelerinin de bu ölü deri üzerinde bulunması ile tamamen cildin renksiz ve yaşlı bir şekilde görünmesine neden olur. Bu tabaka kaldırılmadığı müddetçe cilt de bulunan gözeneklerin açılması mümkün olmaz. Üzerine hangi bakım kürü uygulanırsa uygulansın cilt bunu tam olarak alamayacağı için fayda sağlamak da mümkün olmaz. İşte bu andan itibaren yapılacak peeling uygulaması, cildin tamamı ile yenilenmesini sağlayacaktır.

Bu sebeple yapılan peeling uygulaması, ciltte bulunan ölü hücrelerin temizlenmesini sağlar. Kendine bakan ve güzelliğine önem veren bayanlar, yaptıkları peeling uygulamaları sayesinde daha genç bir görünüme kavuşur.

Peeling Uygulamasının Cilde Sağladığı Yararlar:

 • Peeling’in yaptığı bir etki de cilt üzerinde soyulmalar devam ettikçe, hücrelerde lif oluşumunun artmasıdır. Bu etki sayesinde yenileme işlemi gerçekleşir.
 • Peeling, yaşlanmayı geciktirir. Ya da hiç yaşlanma olmadıysa yaşlanmanın oluşumunu önler.
 • Peeling, ciltte kan dolaşımını hızlandırır.
 • Peeling, ciltte güneşin oluşturduğu lekeleri azaltır veya yok eder.
 • Peeling, cilt üzerinde bulunan hücrelerin yapısında düzenleme sağlar.
 • Peeling, cildin daha fazla oksijen almasını ve dolayısı ile de hava almasını sağlar.
 • Peeling, antibakteriyel özelliği sayesinde cilt üzerinde bakteri ve virüs kaynaklı yara gibi oluşumları engeller.
 • Peeling, ciltte çeşitli nedenlerden oluşan kalınlığı azaltır. Daha derin bölgelerinde temizlenmesini sağlar.
 • Peeling’in düzenli bir şekilde uygulanması, kırışıklık sorununda azalmasını sağlar.
 • Peeling cildin renginin daha fazla açılmasını sağlar.

Peeling kaç şekilde uygulanır?

Peeling üç şekilde uygulanır.

 1. Yüzeysel peeling
 2. Orta derinlikte peeling
 3. Derin peeling

Peeling uygulama yöntemleri, cildin ihtiyacına göre yapılmakla birlikte,cildin derinlerine yapılması gereken peeling uygulaması ise bir uzman tarafından yapılmalıdır.

 

3 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir