Peygamber Efendimizin ( Hz. Muhammed’in) Torunlarının İsimleri Adları Nelerdir? Listesi

Peygamber Efendimizin ( Hz. Muhammed’in) Torunlarının İsimleri Adları Nelerdir? Listesi

Peygamber Efendimizin ( Hz. Muhammed’in) Torunlarının İsimleri Adları Nelerdir? Listesi

Hz. Muhammed (sav) ‘in ailesi hakkında pek ok bilgi geçmişte günümüze kadar gelmiştir. Torunları ile ilgili olarak da bilinen bazı isimler bulunup tam sayısı ve hepsinin hakkında bilgi bulunmuyor. Bazıları küçük yaşta öldüğü için bilinmiyor. Bazıları ise soyları devam etmediği için tam olarak torunu olduğu hakkında kesin bilgi bulunmuyor. Yazılı olarak resmi bir şekilde yer almadığından bazı bilinen ve söylenen örneklere göre torunlarının adları söyleniyor.

Peygamber Efendimizin Torunlarının İsimleri Nelerdir?

Efendimizin torunlarının isimleri nelerdir diye sorulduğunda ilk olarak akla kızı Hz. Fatıma anamızın çocukları gelmektedir. Bu torunlarının ömrü uzun olduğu ve peygamberimizin soyunun buradan devam edeceğini bildirmesi nedeniyle kesin olarak ilk torunlar olarak akla Hz. Hasan ve Hz. Hüseyin gelmektedir. Hz. Muhammed (sav)’ ın çocuklarından bilinen yedi torunu bulunuyor.

Hz Muhammed’ in Torunlarının Adları

Efendimizin torunlarının isimleri çocuklarına göre şöyle sıralanabilir. Kızı Hz. Rukiye ve damadı Hz. Osman’ ın tek çocuğu Abdullah’ tır. İki yaşındayken ölmüştür. Diğer kızı Ümmü Gülsüm ve damadı Hz. Osman’ dan ise torunu olmadan kızı vefat etmiştir. En büyük kızı Hz. Zeynep ve damadı Ebu’ l As’ tan iki torunu Ümame ve Ali olmuştur. Ali küçük yaşta vefat etmiş Ümame ise ileride Hz. Ali’ nin ikinci eşi olmuştur. Kızı Hz. Fatıma ve damadı Haz. Ali’ den Ümmü Gülsüm, Hasan, Hüseyin, Zeynep ve Muhassim olmuştur.

efendimizin torunlarının isimleri

7 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir