Piercing orucu bozar mı?

Piercing orucu bozar mı?

Piercing orucu bozar mı?

Bu konuda dildeki piercingin orucu bozup bozmadığı daha önem arz etmektedir. Din profesörleri ağız içini vücudun içi gibi kabul etmezler. Böylelikle ağza giren şey değil gırtlaktan geçerek mideye ulaşan şeyler orucu bozmaktadır.

Ağıza giren bir şeyin tadı, tuzu olmadığı müddetçe ve tükürüğe karışmadığı sürece orucu bozmaktadır. Sonuçta abdest alınırken su da ağzımıza giren bir unsurdur fakat orucu bozmamaktadır.

Diğer piercingler düşünüldüğünde profesörler; kaba ete batırılan veya gömülen demir parçasının etin içine tamamen girmesi durumunda orucu bozacağını belirtmektedirler. Fakat demirin tamamı etin içinde değilse kişinin orucu bozulmamaktadır.

Dinimizde hükümlerin ana kaynağı ayet ve hadislerdir. Hemen ardından kıyas ve icma gelmektedir.

Bunun haricinde örfü, istıslah gibi bir takım deliller İslam aydınları ve alimleri tarafından dini hükümlerin dayanağı olarak kabul edilir.

Tüm bu hususlar göz önüne alındığı zaman kulak deldirmek ve küpe takmak biz Müslümanların örf ve adetlerinde yer almaktadır.

Tabii kulak deldirip küpe takmak kadınlara has bir özellik ve süs eşyası olarak kabul edilir.  Efendimiz döneminden itibaren Müslüman kadınların süslenmek amacı ile küpe taktığını biliyoruz.

Ayrıca şunu unutmamak lazım; Amacından sapıp, kadından erkeğe, yada erkekten kadına benzemeye çalışanlara dinimiz lanet eder.

Bu sebeple alimler, erkeklerin kulaklarını deldirerek küpe takmalarının hoş olmadığını ve mekruh sayılacağını dile getirmişlerdir.

10 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir