Yemek

Pilavın Yanına Ne Gider?

Bu yazımızda pilavın yanında ne gider sorusuna cevap vermeden önce gelin biraz pilav hakkında konuşalım. ”Pilav hakkında ne konuşacağız yahu?” demeyin, zira çok özel bir yemektir pilav. Pilavın yanında ne iyi gider diye bir yazı hazarlamakta en çok zorlandığım şey de bunun sebebidir. Zira pilav ile iyi gitmeyen neredeyse hiçbir yemek yoktur!

Pilav; bol tereyağında zevke göre tel veya arpa şehriyelerin kıvamına gelene kadar kavrulduğu, üzerine pirinçlerin eklenerek tane tane olana ve doğru kıvama gelene kadar pişirildiği enfes bir yemektir. Üzerine eklenen su miktarı ile pirinci kıvam konusunda doyum noktasına ulaştırmak mümkün olabilmektedir. Dinlenen pilav, kokusu ile sevenlerini büyüler. Mevlüt gibi etkinliklerin de temel yemekleri arasında yer alır.

Konuyu daha fazla uzatmadan yazımızın asıl amacına gelelim. Gelin pilavın yanına neler iyi gider hep birlikte bir bakalım.

Pilavın Yanına Ne Gider?

Cacık

Nefis sıcak pilavın yanında, cacık taze naneleri ile süslenmiş ufak kesilmiş salatalıklarla yoğurdun buluşmasıdır. İkisi bir araya geldiğinde tadından yenmez.

Kızartmalar

Özel günlerinizde yaptığınız pilavın yanına; dilerseniz patlıcan, kabak, biber ve patatesten oluşan karışık kızartma da ekleyerek ziyafetinizi renklendirebilirsiniz.

Köfte

Taze kıyma ile fırında yapacağınız köftenin yanında, taze kavrulmuş pilav muhteşem ikili rolü oynamaktadır.

Baklagiller

Pilavın yanında olması gerekenler arasında nohut, fasulye, bezelye gibi temel baklagiller vazgeçilmez lezzet ikilisini oluşturmaktadır. Önemli olan kıvam ve lezzeti yakılabilmektir.

Fırında Tavuk

Tereyağında kıvamında pişirilen pilavın yanında aynı lezzeti yakalamak için, sebze ile bezenmiş tavuğu fırında kızarana kadar pişirilmesi, birlikte tüketilmesi yemek listesinin ilk sıraların da yer alır.

Çorba

Her yemeğin yanına yakışan Domates Çorbası, muhakkak ki hafifliği ile pilavın öncesinde midenizi lezzete ayarlar.

Meşrubat

Ev yapımı meşrubatların hem sağlık hem de kıvam açısından önem derecesi yüksektir. Pilav ve ana yemek yanında lezzeti yakalanmış meşrubatın bulunması sofranıza lezzet katar.

Salata

Domates, salatalık, soğan ve benzeri besinlerle hazırlanan çoban salatası pilav yemeğinin yanında ayrı bir önem ve yere sahiptir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı