Pilavın Yanına Ne Gider?

Pilavın Yanına Ne Gider?

Pilavın Yanına Ne Gider?

Bu yazımızda pilavın yanında ne gider sorusuna cevap vermeden önce gelin biraz pilav hakkında konuşalım. ”Pilav hakkında ne konuşacağız yahu?” demeyin, zira çok özel bir yemektir pilav. Pilavın yanında ne iyi gider diye bir yazı hazırlamakta en çok zorlandığım şey de bunun sebebidir. Zira pilav ile iyi gitmeyen neredeyse hiçbir yemek yoktur!

Pilavın Yanında Ne Yenir?

Pilav; bol tereyağında zevke göre tel veya arpa şehriyelerin kıvamına gelene kadar kavrulduğu, üzerine pirinçlerin eklenerek tane tane olana ve doğru kıvama gelene kadar pişirildiği enfes bir yemektir. Üzerine eklenen su miktarı ile pirinci kıvam konusunda doyum noktasına ulaştırmak mümkün olabilmektedir. Dinlenen pilav, kokusu ile sevenlerini büyüler. Mevlüt gibi etkinliklerin de temel yemekleri arasında yer alır.

Konuyu daha fazla uzatmadan yazımızın asıl amacına gelelim. Gelin pilavın yanına neler iyi gider hep birlikte bir bakalım.

Pilavın Yanına En Kolay Ne Yapılır?

  • Cacık: Nefis sıcak pilavın yanında, cacık taze naneleri ile süslenmiş ufak kesilmiş salatalıklarla yoğurdun buluşmasıdır. İkisi bir araya geldiğinde tadından yenmez.
  • Kızartmalar: Özel günlerinizde yaptığınız pilavın yanına; dilerseniz patlıcan, kabak, biber ve patatesten oluşan karışık kızartma da ekleyerek ziyafetinizi renklendirebilirsiniz.
  • Köfte: Taze kıyma ile fırında yapacağınız köftenin yanında, taze kavrulmuş pilav muhteşem ikili rolü oynamaktadır.
  • Baklagiller: Pilavın yanında olması gerekenler arasında nohut, fasulye, bezelye gibi temel baklagiller vazgeçilmez lezzet ikilisini oluşturmaktadır. Önemli olan kıvam ve lezzeti yakılabilmektir.
  • Fırında Tavuk: Tereyağında kıvamında pişirilen pilavın yanında aynı lezzeti yakalamak için, sebze ile bezenmiş tavuğu fırında kızarana kadar pişirilmesi, birlikte tüketilmesi yemek listesinin ilk sıraların da yer alır.
  • Çorba: Her yemeğin yanına yakışan Domates Çorbası, muhakkak ki hafifliği ile pilavın öncesinde midenizi lezzete ayarlar.
  • Meşrubat: Ev yapımı meşrubatların hem sağlık hem de kıvam açısından önem derecesi yüksektir. Pilav ve ana yemek yanında lezzeti yakalanmış meşrubatın bulunması sofranıza lezzet katar.
  • Salata: Domates, salatalık, soğan ve benzeri besinlerle hazırlanan çoban salatası pilav yemeğinin yanında ayrı bir önem ve yere sahiptir.

Pilavın yanına ne gider, pilavın yanında ne yenir, pilavın yanına kolay ne yapılır gibi soru işaretlerinizi giderebildiysek ne mutlu bize. Sizin de pilavın yanına yakışan yiyecekler konusunda fikirleriniz varsa lütfen yorumlarda belirtin.

16 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir