Eğitim

Polis Koleji Taban Puanları Lise ve Üniversite

Polis koleji taban puanları lise ve üniversite için merak edenler varsa her ikisinden kısaca bahsedelim. Bildiğiniz gibi polis olmak için lise ya da üniversite tercihi yapabiliyorsunuz. Lise için SBS puanına üniversite için de YGS puanına ihtiyacınız var. Bunun için gerekli taban puanlar bu bölümlere yerleşebilmeniz için gereken en az puanı göstermektedir.

Lisede kolejde okumak için SBS’den en az 350 alarak bu bölüme yerleşebilirsiniz. Eğer PMYO okumak istiyorsanız yüksek okul için YGS puanına ihtiyacınız var. Bunun için YGS 1, YGS 2, YGS 3, YGS 4, YGS 5, YGS 6 puan türlerine bakmanız gerekiyor. Bu puan türlerinden en az 270,00 puan almalısınız ki PMYO’ya yerleşesiniz. Alınan bu puan ham puandır. Fakat Emniyet teşkilatından olan, şehit ve vazife malülü olanların eşleri ve çocukları için gerekli puan 140,00’dır. Yine bunun için YGS 1, YGS 2, YGS 3 YGS4 YGS 5, YGS 6 sınavlarına girmek gerekir.

PMYO Öğrenci Adaylarında Aranan Şartlar

  • C. vatandaşı olmak aranan ilk şarttır.
  • Herhangi bir liseden mezun olmak ya da lise son sınıfta okuyor olmak da ikinci şartıdır.
  • YGS 1,2,3,4,5,6’dan en az 270,00 almak emniyet teşkilatından olanların, şehit ve vazife malülü olanların eşleri ve çocukları için aranan puan şartı 140,00’tır.
  • Diğer bir şart ise 18 yaşını doldurmuş olmak ve 26 yaşından gün almamış olmaktır. Bunun için sınavın yapıldığı tarihe bakılır. Sınav günü 18 yaşını doldurduysanız ve henüz 26 yaşından gün almadıysanız bu şartı da yerine getirmiş oluyorsunuz.
  • Diğer bir şart olan boy şartı ise bayanlarda 162 ve erkeklerde 167 cm şeklinde karşımıza çıkıyor. bu da demek oluyor ki bayanlar 162’nin altındaysa başvuramaz. Erkekler ise 167’nin altında başvuramazlar.
  • PMYO’ya başvuracak adayın ve eşinin ahlak ve edebe aykırı herhangi bir olaya karışmamış olması gerekiyor. Uyuşturucu ve kumardan herhangi bir kovuşturma içinde olmaması gerekiyor.
  • Kasten işlediği bir suçtan dolayı hapis yatmamış olmak,
  • Devlete ve devletin güvenliğine karşı bir suç işlememiş olmak. Rüşvet, dolandırıcılık gibi suçlar işlememiş olmak.
  • Okul başlarken siyasi bir partiye üyeliğinin olmaması gibi şartlar aranmaktadır. Şartları daha detaylı olarak PMYO’dan öğrenebilirsiniz.

Polis Koleji Taban Puanları Lise ve Üniversite

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı