Rahvan Ne Demek Nedir? Bilmeyenler İçin Anlamı

Rahvan Ne Demek Nedir? Bilmeyenler İçin Anlamı

Rahvan Ne Demek Nedir? Bilmeyenler İçin Anlamı

Rahvan, atın yürüyüş şekillerden birine verilen isimdir. Rahvan yürüyüş atın aynı yönde bulunan ön ve arka ayağının birlikte hareket ediyor olmasına verilen isimdir. Rahvan ne demek, bu yürüyüşte atın sağ ön ve sağ arka bacağı aynı anda yerden kesilir ve adım atar, ardından da atın sol ön ve sol arka bacağı aynı anda yerden kesilir. Bu yürüyüş şekli rahvan olarak bilinmektedir. Rahvan yürüyüş binici açısından en rahat biniş şeklidir. Bu biniş şekli için özel olarak söylenen bir söz vardır ve o söz de rahvan at üzerinde rahatça kahve içilebileceği şeklindedir. Rahvan yürüyüş şekline bazı at ırkları kolay bir şekilde alışabilirken, bazı at ırkları ise yoğun bir idmanın ardından bu yürüyüşe alışabilmektedir. Bir atın rahvan dışında diğer bazı yürüyüş şekilleri de bulunmaktadır. Bunlar:

  • Adeta: Bu yürüyüş şekli atın kendi halinde, kendi bildiğine yürümesidir. Bu yürüyüş şeklinde dörtnal yürüyüş sesinin düzensiz bir şekilde duyulması muhtemeldir. Dörtnal yürümede genellikle ayaklar ön sağ – arka sol – ön sol – arka sağ sıralaması ile yerden kesilir.
  • Tırıs: Bu yürüyüş şekli genel olarak süratli olarak da bilinir. Bu yürüyüş çapraz ayakların aynı anda hareketi ile sağlanır. Yani ön sol ayak ile arka sağ ayak aynı anda hareket eder. Bu yürüyüş şekli zaman içinde atın alıştırılması ile sağlanabilir.
  • Dörtnal: Atın en hızlı yürüyüş şeklidir. Sıçramalı bir şekilde vücudun öne itilmesi şeklinde yapılan bir yürüyüştür. Bu yürüyüşte ayakların tamamen yerden kesildiği ve atın bir süreliğine havada kaldığı görülür.

Rahvan Ne Demek Nedir

5 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir