Dini Konular

Ramazan ayında bilerek mazeretsiz özürsüz oruç tutmamak ve Kefareti

Allah, insanlara orucu farz kılmış ve onun değerini de anlatarak, gerçek anlamda bir hüküm vermiştir. Bu yüzden gerçek bir müslümanın sadece iman ettim demek yerine diğer görevlerinide her zaman yerine getirmesi gerekmektedir. Bakara Suresinin 183. ayetinde geçen “Ey iman edenler! Allah’a karşı gelmekten karşı sakınmanız için oruç, sizden öncekilere farz kılındığı gibi size de farz kılındı” sözü ile de bu durumun mahiyeti anlaşılmaktadır. Bu yüzden de, gücü yeten ve kötü bir hastalığı bulunmayanların oruç tutma vazifelerini, Allah’a karşı yapmaları gerekiyor. Böylece manevi anlamda güzel bir rahmete sahip olabileceklerdir.

Ramazanda Mazeretsiz Oruç Tutmamak

Orucun etkisi, önemini ve değeri büyüktür. Bu yüzden oruç tutmak hem insana sabrı öğretir hem de hayatta ne kadar zayıf olduğunu hatırlatır. Ayrıca birçok hadis üzerinde anlatılan içeriklerde, orucun cehenneme karşı bir kalkan olması, günahları örtmesi ve Allah’ın rahmetinin kazanılması gibi birçok önemli hadisleri bulabilmek mümkündür. Bu nedenle vakti yerine, sağlığıda sorunsuz olan kişilerin oruç tutması oldukça önemlidir.

ramazan ayında mazeretsiz oruç tutmamak

Tutulmayan Orucun Kefareti

Oruç tutmak önemlidir. Fakat oruca niyet edip, sürekli gıybet yapmak, günah işlemek, göz zinası yapmak, kötü konuşup insanların kalbini kırmak, orucun hakkını vermeden bir ibadet yapmak demektir. Ayrıca her ne kadar özürsüz oruç tutması gerekiyorsa, oruca niyet edip bile bile orucu bozmanında büyük bir hükmü vardır ki onun kefareti vardır.

ramazan ayında mazeretsiz oruç tutmamak görsel

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı