Ramazan ayında diş macunu ile dişleri fırçalamak orucu bozar mı ?

Ramazan ayında diş macunu ile dişleri fırçalamak orucu bozar mı ?

Ramazan ayında diş macunu ile dişleri fırçalamak orucu bozar mı ?

Oruç hali birçok evreyi ve döngüyü insan üzerinde sağlar. Bunlardan bir tanesi oruçlu olan bir insanın ağız kokusu yaymasıdır. Buna önlem olarakta diş fırçalamak isteyenler, orucun bozulup bozulmayacağını merak etmektedirler. Özellikle ağız kokusunu giderme amacı taşıyanlar için diş fırçalamanın önemi büyüktür. Bu yüzden de sürekli olarak sorulan sorular arasında diş macunu ile dişleri fırçalamak orucu bozar mı konusu sorulmaktadır. Diş macunu kullanımına dikkat edilmelidir. Çünkü, diş macunun boğaza kaçması orucun bozulma sebepleri arasında gösterilmektedir.

Dişleri Fırçalamak Orucu Bozar mı Diyanet

Normal olarak diş fırçası ile dişlerinizi macunsuz fırçaladığınızda, bunun bir sakıncası yoktur. Fakat suyun doğrudan boğaz yolu ile kaçmamasına özen gösterilmeli ve sadece ağız çalkalanmalıdır. Eğerki macunsuz ağız kokum gitmez diyenler varsa o zaman diş macunu kullanımı küçük tırnağın 4’te 1’i olabilir. Yine de macunun herhangi bir şekilde mide yoluna gitmemesi ve ağız içinde kalarak, tekrardan dışarıya püskürtülmesi gerekiyor. Macun yutulmamalıdır.

Diş Macunu İle Dişleri Fırçalamak Orucu Bozar Mı

Ramazanda Diş Fırçalamak Ve Macun Kullanmak Orucu Bozar Mı

Oruçluyken Diş Fırçalamak Orucu Bozar mı

Yukarıda belirttiğimiz gibi macunun kullanımına dikkat edilmeli, aşırıya kaçılmamalıdır. Yine de bir diğer önemli unsur, diş fırçasıdır. Diş fırçasının yumuşak olması ve dişlerinizi kanatacak bir yapıda olmaması gerekiyor. Bu durumda orucunuzun bozulmasına sebep olabilmektedir. Bu yüzden dişlerinizi fırçalarken olabildiğince yumuşak ve ağır davranmalı ve diş etlerinizi kanatmamalısınız.

Diş Kanaması Orucu Bozar Mı? Sorusunun Cevabı Kısaca

Diş Macunu İle Dişleri Fırçalamak Orucu Bozar Mı görsel

6 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir