Ramazan Bayramı Hangi Ülkelerde Kutlanır? Kısaca Bilgilendirme

Ramazan Bayramı Hangi Ülkelerde Kutlanır? Kısaca Bilgilendirme

Ramazan Bayramı Hangi Ülkelerde Kutlanır? Kısaca Bilgilendirme

İslam dini bayramlarından olan Ramazan Bayramında oruç tutularak ibadet yapılmaktadır. Oruç tutulduktan üç gün sonra ise bayram kutlanır ve bu bayrama da Şeker Bayramı denir. Hicri Takvimde Şevval ayının, yani hicri onuncu ayın ilk üç günü Ramazandan sonraki üç günlük kutlanan bayramdır. Oruç bitiminde bir gün bayram arifesidir. Hicri ve Miladi takvim arasında 11 veya 12 gün fark söz konusudur. Dolayısıyla her yıl Ramazan Bayramının 11 veya 12 gün öncesine alındığını söyleyebiliriz. Bu nedenden dolayı da her 33 yılda bir ramazan aynı günde başlamaktadır. Böylece yılın her ayı oruç tutulmuş olur.

Ramazan Bayramını Kutlayan Ülkeler

Ramazan bayramını kutlayan Müslüman ülkeler Hicret’ten 2 yıl sonra kutlamaya başladı. Tüm İslam ülkelerinde kutlanan Ramazan Bayramı bir ay boyunca oruç tutma suretiyle ibadet yaptıktan sonra arife gün ve sonrasında 3 gün bayram kutlanır. Arife ve Ramazan Bayramı günleri İslam ülkelerinde resmi tatil olarak ilan edilir. Diğer ülkelerde bazı firmalar tolerans göstererek Müslüman çalışanlarına bayram tatili izni verir.

1 Ay boyunca oruç tutmanın hemen ardından 3 gün boyunca kutlanan Ramazan Bayramı hangi ülkelerde kutlanır konusuna değinecek olursak, Kırgızistan, Kırım, Tataristan, Başkurdistan, Özbekistan, Doğu Türkistan ve Türkmenler kutlamaktadır. Diğer ülkelerde İslam dini mezhebinden olan insanlar da Ramazan Bayramını kutlar.

Bayramlar İslami bir gelenektir ve tüm İslam alemi, yani Müslüman olan tüm bireyler Ramazan Bayramını kutlar.

ramazan bayramı hangi ülkelerde kutlanır nedir

16 Beğenmekten Vazgeç

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir