Ramazan Bayramı Nedir Nasıl ve Neden Kutlanır? Kısaca

Ramazan Bayramı Nedir Nasıl ve Neden Kutlanır? Kısaca

Ramazan Bayramı Nedir Nasıl ve Neden Kutlanır? Kısaca

Ramazan Bayramı On Bir Ayın Sultanı olarak adlandırılan Ramazan ayından sonra gelen bayramdır. Bu bayramın diğer adı Şeker Bayramı olarak da bilinmektedir. Eski yıllarda çocuklar Şeker bayramında ellerinde makarna poşetleri ile şeker toplayarak bayramı geçirirlerdi. Ramazan Bayramı nedir nasıl kutlanılır konusuna değinecek olursak, genellikle aile ve akrabalar Şeker bayramında bir araya gelir. Yalnızca Ramazan Bayramı değil, diğer bayramlarda da genellikle aile, akraba, eş, dost bir arada olarak bayramı kutlar.

Ramazan Bayramı Nedir

Ramazan Bayramı Ramazan ayından sonraki 3 günlük bayramdır. Bir de bayram sonrası bayram arifesi vardır. Ramazan ayı boyunca Müslüman olan bireyler ve tüm İslam ülkeleri oruç tutarak ve teravih namazı kılarak ibadet yaparlar. Bir ay boyunca oruç tuttuktan sonra ise Şeker bayramı olarak bu bayramı kutlarlar.

Şeker bayramında kurban edilecek bir şey yoktur. Müslümanlar bir ay boyunca oruç tuttuklarından dolayı şeker ile ödüllendirilir. Bu bayramda genellikle şeker dağıtılır. Bir gelenek haline gelen şeker dağıtımı her Müslüman tarafından Ramazan bayramında yapılır. Bu nedenden dolayı Ramazan bayramının diğer adı Şeker bayramı olarak da bilinmektedir. Bayramların belli gelenekleri vardır. Bu geleneklerden en önemlisi ailelerin bir araya gelmesidir. Eş, dost, akraba bayramlarda temiz ve yeni giysiler giyerek bayram sevincini hep birlikte yaşamaktadır. Bunun yanı sıra bayramı ailesi ile birlikte geçiremeyen bireyler de yarım gün resmi olarak ve 3 gün de tamamen resmi olarak gelen Şeker bayramı tatilini dilediği gibi geçirebilmektedir.

ramazan bayramı nedir nasıl kutlanır resim

13 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.