Dini Konular

Ramazan yada kurbanda bayram günü oruç tutulabilir mi günah mı? Hükmü nedir?

Genelde kaza orucu tutmak isteyenler için bayram günleri orucun tutulup tutulmaması konusunda merak edilen konular bulunmaktadır. Bu konuda kesin bir hüküm var denemez. Fakat bazı alimlerin ve dönemin ilgili kimseleri bayram gününün özellikle ilk 4 günleri için mekruh olduğunu ya da yapılmaması gereken bir durum olduğunu beyan etmektedirler. Bu görüşler olabildiği gibi, orucu zamanında ve en güzel bir şekilde yapmak, elbetteki sevabınıda ona göre kazanılmasını sağlayacaktır. Yine de bayram günü oruç tutulabilir mi sorusu için kesinlikle tutulamaz denemez. Bayram bir birleşme, konuşma, yemek yeme ve ziyaret edilme durumları olduğu için en azından orucun bayram sonrasında kazalarının tutulması daha gönüşvari kabul edilmektedir.

Bayram Günü Oruç Tutulur mu?

Orucun elbetteki değeri, hükmü ve bir müslümanın açlık sınavında Allah’a karşı sorumluluğunu yerine getirme gayesindeki etmen önemlidir. Ama zamanında ve güzel bir şekilde tutulması gerekiyor. Bayramlarda orucun tutulma hükmü pek çok kişiye göre değerlendirilebilir ama yine de bayram süresi için değil, bayram bitiminden sonrası, tutmak çok daha vaciptir.

Cuma Günü Oruç Tutulabilir mi

Eğer sevap kazanılmak isteniyorsa Cuma günleri oruç tutulabilir. Elbette bu konu hakkında sadece Cuma günlerini kapsayan ve Perşembe ya da Cumartesi günlerini de içine almadığı için mekruh olduğunu söyleyenlerinde bulunduğunu unutmamak gerekiyor. Bu konuda Kur’an üzerinde Cuma günü oruç tutulamaz diye bir ayet yoktur.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı