Ramazanda Diş Fırçalamak Ve Macun Kullanmak Orucu Bozar Mı

Ramazanda Diş Fırçalamak Ve Macun Kullanmak Orucu Bozar Mı

Ramazanda Diş Fırçalamak Ve Macun Kullanmak Orucu Bozar Mı

Orucun mahiyeti ve değeri oldukça büyüktür. Bu yüzden de günlük hayatımız üzerinde yaptığımız birçok hususun oruçlarımız üzerinde etkisi merak edilmektedir. Bunlardan bir tanesi diş fırçalamak orucu bozar mı konusudur. Bu husus içerisinde diş fırçalamanın orucu bozmama durumu olduğu gibi aynı zamanda orucun bozulması durumununda gerçekleştiğini ifade edebiliriz. Bu yüzden, diş fırçalarken dikkat edilmesi gereken, macunun, suyun boğazımıza kaçmamasıdır. Özellikle diş fırçasının diş etlerimize kanamaya yol açma durumlarıda orucu tehlikeye atabilecek unsurlar olarak görülebilmektedir.

Diş Fırçalamak Orucu Bozar mı Diyanet

Diyanetin yaptığı açıklamalarda da durum aynıdır. Suyun ya da diş macunun boğazımıza geçmemesi gerekiyor. Bu durumda normalde orucun genel temelinin dışına çıkıldığıda vurgulanmaktadır. Aynı zamanda özellikle diş fırçalanma işinin mutlaka oruca başlamadan sahur öncesinde ya da iftar vaktinde yemek yedikten sonra yapılması önerilmektedir. Yine de dişler oruçlu iken fırçalanmak isteniyorsa mutlaka dikkatli bir şekilde fırçalanmalı ve boğaza birşeylerin kaçmamasına özenle dikkat edilmelidir,

Diş Fırçalamak Orucu Bozar mı Nihat Hatioğlu

Hatipoğlunun bu konudaki yorumları da diyanet ile örtüşmektedir. Boğaza su kaçmaması gibi etmenler orucun bozulması yönünde olduğunu aktarmıştır. Eğer ki suyu boğazınızdan kaçırmıyor ve diş macununun kalıntıları da aynı şekilde kaçıyorsa, oruç bozulmaz. Fakat aksi takdirde olması durumunda orucun bozulabileceğinide söylediğini ifade edebiliriz. Bu yüzden her zaman itinalı bir şekilde fırçalamalı ve mümkünse sahur öncesi-iftar sonrasında fırçalanması gerektiğinide önermiştir.

 

diş fırçalamak orucu bozar mı

15 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir