Ramazanda hangi yemekler yapılır ve yenilir? En lezzetli iftar menüleri

Ramazanda hangi yemekler yapılır ve yenilir? En lezzetli iftar menüleri

Ramazanda hangi yemekler yapılır ve yenilir? En lezzetli iftar menüleri

Ramazan geldiğinde yemek düzenimiz birdenbire bozulur. Aylarca istediğimiz zaman yemeğe ve ara öğünlere alışmışken birden bire öğün sayımız 2’ye düşer ve bu iki öğün arasındaki mesafenin uzunluğu bizi fazlasıyla yorar. Bu yorgunluğun sebebi hâliyle açlık ve susuzluk olduğundan oruç tutarken ne yediğimiz ne içtiğimiz önemli. Sahur yemeklerini gün içinde açlık ve susuzluk çekmeyecek şekilde hazırlamamız gerekiyor. Akşam yemeklerini de uzun süre aç kalan mideyi rahatlatacak şekilde hazırlamak gerekiyor.

İftarlık Yemekler

İftar için olabildiğince hafif yemekler hazırlanmalıdır. Yemeğe çorbayla başlanmalı ve devamında 20 dakika kadar sonra ana yemeğe geçilmelidir. Sonrasındaki meyve ve tatlılar da aralıklarla yenmelidir. Akşamın belli saatlerinde aralıklarla az ama sık yemeliyiz. Akşam yemeğinde kızartmalardan, fazla yağlı yiyeceklerden kaçınmak gerekir. Kızartmalar için alternatifler türetilmelidir. Benzer gıdalar aynı günde tüketilmemelidir.

Çorba: İftar yemeğine çorbayla başlamak gerektiğinden şehriye çorbası, yayla çorbası ve mercimek çorbası gibi seçeneklerden biri değerlendirilebilir.

Köfte: Köfte ya fırında yemek şeklinde tüketilmelidir ya da ızgara tercih edilmelidir. Yağda kızartmak sağlıksız olduğu için en iyi alternatif ızgara köftedir. Ayrıca köfte varken benzer bir gıda ya da yemek daha tüketilmemelidir.

Biber Tatarı: Biber tatarı yemek aralarında tüketmek için doğru bir seçimdir. Meze olarak tüketilebilecek olan biber tatarını öğün gibi de değerlendirebilirsiniz.

Soslu Makarna: Makarna hafif bir yemektir. Sindirimi kolay olduğundan makarnayı dilediğiniz gibi soslayıp tüketebilirsiniz. Burada makarnayla birlikte tüketilen gıdalara dikkat etmek gerekir. Aynı anda pirinç ve ekmek tüketilmemelidir.

Kebap: Düdüklü tencerede yapılan kebap tariflerini değerlendirebilirsiniz. Hem et gıdasını almış olmak hem de sağlıklı pişirmenin avantajından yararlanmak için bu pişirme usulü tercih edilebilir.

Et ya da Tavuk Sote: Etleri soteleyerek pişirmek kızartmaktan daha sağlıklıdır. Sotelerken kullanılan yağ kızartırken kullanılan yağdan daha azdır. Bu nedenle et ya da tavuk sote iyi bir ana yemek olabilir.

Kuru Fasulye: Kuru fasulye ve baklagiller iftarda tüketmemiz gereken gıdalar arasında yer alıyor. Yalnız kuru fasulye tüketirken aşırıya kaçmamak ve salata ile tüketmek sindirim açısından faydalıdır.

Baharatlı Tavuk Güveç: Tavuk, iftarda rahatlıkla tüketebileceğimiz bir gıdadır. Tavuk tercihimizi baharatlı tavuk güveçten yana kullanabiliriz. Hem sağlıklı hem lezzetli bir seçim olarak iftar ana yemeğine rahatlıkla eklenebilir.

Piyaz: İftarda meze ve salatalar da önemli olduğundan istediğimiz türden bir piyazı menüye ekleyebiliriz. Böylelikle ağır yemeklerin arasında midemiz nefes almış olur.

Sebzeli Bulgur Pilavı: Bulgur pilavının çeşitli pişirme teknikleri var. En doğrusu bu pilavı sebzelerle yapmak. Hem daha sağlıklı hem de lezzetli olur. Ayrıca kuru kuruya pilav yemenin verdiği rahatsızlıktan da kurtulmuş olursunuz.

Ramazan’da Tüketilmemesi Gereken Yiyecekler

Ramazan’da tüketilmemesi gereken yiyeceklerin kısmı aynı zamanda normalde de sağlıksız bulunduğundan önerilmiyor. Kızartmalar bunların en başında yer alıyor. Kızartmalar hem susuzluğu arttırıyor hem de besin değeri düşük olduğundan sebzeleri mümkünse daha sağlıklı tüketmek gerekiyor. Çiğ tüketmek, haşlayarak tüketmek kızartmaya alternatif yöntemler. Özellikle kızartmayı sahurda tüketmek gün boyu susuzluk çekmeye sebep oluyor. Ramazan ayında bol su içmeye de özen gösterilmelidir. İftarda orucu açarken başlayıp yemekten sonra belli aralıklarla su tüketilmelidir. Yatana kadar su içmeye özen gösterilmelidir. Yemek arasında değil de yemekten bir süre sonra içilmelidir. Meyve ve tatlılar ilerleyen saatlere bırakılmalıdır. Hatta meyve ve tatlı arasında tercih yapılmalıdır. Haftanın belli günlerinde 2 ya da 3 gün tatlı tüketmek yeterlidir. Tatlı seçimimizi de sütlü tatlılardan yana yapmalıyız ki hafif olsun. Özellikle güllaç Ramazan tatlısı olarak biliniyor ve en doğru seçimler arasında yer alıyor.

İftar kadar sahurda ne yediğimiz de önemli. Sahur bizi gündüze hazırladığından bütün enerjimizi oradan alıyoruz. Yanlış besinler tüketmek bazen susuzluğa sebep olurken bazen gün boyu açlık hissimizi arttırır. Bazen de sağlıksız beslenme şekli mide problemleri yaşamaya neden olur. Sahurda tuzlu gıdalar tüketmemeliyiz ki gün içinde susuzluğumuz artmasın. Özellikle peynir tercihimizi tuzsuz peynirden yana kullanmalıyız. Bunun yanında sahurda yoğurt ya da süt tüketmeye de özen göstermeliyiz. Yoğurt susuzluğu gidermeye yarıyor. Bütün yeme içme işlemleri bittikten sonra ise yatış pozisyonuna dikkat etmek gerekiyor. Reflü problemine karşı yastığımızı biraz yüksek tutmak önlem açısından önemlidir.

8 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir