Ramazanda sahurda nasıl niyet edilir?

Ramazanda sahurda nasıl niyet edilir?

Ramazanda sahurda nasıl niyet edilir?

Ramazan’ın her gününde oruç için niyet etmek gerekir. İmsak vakti girmeden yeme içme kesilmelidir ve kişi “Niyet ettim bugünkü Ramazan orucumu tutmaya” şeklinde niyet eder.

Bazı alimler sahura kalkmanın da niyet anlamı taşıdığını ve bunun söz ile de tekrar edilmesine gerek duyulmadığını söyleseler de bazı alimler orucun farzlarından olduğu için her gün kişinin niyet getirmesi gerektiğini belirtmişlerdir.

Allah’ın buyruğunu yerine getirmek ve onun rızasına kavuşmak için kalbimizden geçirdiğimiz ibadete niyet denilmektedir.

Allah rızası için istemek manasına gelir. Niyeti ibadetimize başlarken yaparız.  Bir gün önceden yaparsanız niyet yerine geçmez! Biz buna dinde arzu, emel ve istek diyoruz.

Oysaki niyet bambaşkadır.  Daha önceden yapılırsa dinimize göre caiz olmaz!

Namaza başlarken niyet edilir. İlla dilimizle söylememize gerek yoktur. Örneğin Cuma namazı için evinizden çıktınız ve cemaat ile namaz kılacaksınız.

Niyet etmeden imama uyarsanız, niyetiniz kabul olur. Sonuçta kalbinizden bu geçiyor. Allah kalbi en iyi bilindir.

Namaz, oruç için niyet etmek kalbimizden geçirmek çok önemlidir.  Niyet ederken Yukuarıda belirttiğimiz gibi örneğin oruç tutacaksak ‘’ Niyet ettim Allah rızası için bugünkü orucumu tutmaya’’ Allahım sen kabul et deriz.

Namaz için örnek verelim;  Niyet ettim Allah rızası için sabah namazının 2 rekat farzını kılmaya, uydum hazır olan imama’’ deriz.

5 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir