Ramazanda Sahurda ne tok tutar? İşte tok tutan yiyecekler!

Ramazanda Sahurda ne tok tutar? İşte tok tutan yiyecekler!

Ramazanda Sahurda ne tok tutar? İşte tok tutan yiyecekler!

Ramazanda Sahurda ne tok tutar?  Ramazan ayının gelmesi ile birlikte kişiler ne yeyip ne içecekleri hakkında doğru karar verememektedir. Ramazan ayında özellikle günlerin uzun sürmesi nedeni ile kişiler iftarda çok ağır yemek yemektedir.

Fakat sahurda mideyi çok zorlamak doğru değildir. Bu nedenle sahurda önemli olan çok yemek değil tok tutan yiyecekleri yemektir. Sahurda içilen bir bardak su sizi 5 saate kadar tok tutacaktır.

Toplumumuzda yanlış bilinmekte olan bir gerçek, hamur işi yemeklerin tok tutmayı sağladığıdır.

Ancak uzmanlar hamur işi yiyeceklerin ve tatlıların kan şekerini hızla yükseltip azalttığı için daha çabuk acıkmaya sebep olduğunu söylüyorlar.

Sahurda küçük çapta bir kahvaltı tok tutmak için yeterli olacağını belirten uzmanlar tok tutan yiyeceklerin başında ise yumurta, baklagiller ve muz geldiğini belirtiyorlar.

ÖZETLE SAHURDA TOK TUTAN YİYECEKLER ŞUNLARDIR;

1 – YUMURTA

2 – SÜT

3 – MUZ

4 – BAKLAGİLLER

5 – 1 LİTRE KADAR SU

6 – LİF İÇERİĞİ YÜKSEK OLAN BESİNLER

SUCUK VE ZEYTİN ÇOK TUZLU OLDUĞU İÇİN SUSATUYOR!

Uzun süre oruç tuttuğumuzdan dolayı haliyle vücudumuz yeteri kadar su alamıyor. Bu yüzden zeytin ve sucuk gibi su ihtiyacımızı tavan yaptıran tuzlu besinlerden uzak durmamız gerekiyor.

Uzmanlar özellikle sahurda zeytin ve sucuk yenilmemesi gerektiğini vurguluyor.  Özetle sahurda pratik bir kahvaltı yapmak sizi fazlası ile tok tutacaktır.

5 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir