Ramazanda Sigara Ve Nargile İçmek Orucu Bozar Mı? İşte Cevabı!

Ramazanda Sigara Ve Nargile İçmek Orucu Bozar Mı? İşte Cevabı!

Ramazanda Sigara Ve Nargile İçmek Orucu Bozar Mı? İşte Cevabı!

Ramazan ayı yaklaşmaya başladığında en çok sorulan sorulardan biri de sigara ve nargile içmek orucu bozar mı sorusudur. Bu konu sigara ve nargile dumanının iradeyle alınıp alınmamasına göre farklılık göstermektedir. Eğer ortada bir irade söz konusu ise bu şekilde sigara ve ya nargile içmek orucu bozar ve bu durum hem kaza hem de kefaret gerektirmektedir. Keyif veren tütün içeren dumanlı maderle birlikte tiryakilik yapan tüm maderlerin orucu bozduğu kabul edilmektedir. Oruçlu olduğunuz zamanda bu maddelerden bir tanesini kullandığınız halde orucunuz bozulmuş olacaktır. Bu nedenle bu maddeleri oruçlu iken bilinçli olarak tüketmemeniz gerekmektedir.

Sigara Dumanı Orucu Bozar Mı

İradenizin dışında başka insanların içmiş olduğu tütünlü ürünlerin dumanı kimsenin orucunu bozmaz. Bu duruma sizin bir etkiniz olmadığı için orucunuz bozulmayacaktır. Ancak oruç tutarken mümkün olduğunca duman olan ortamdan uzak durmanız gerekmektedir. Sigara ve nargile içmek orucu bozar ancak bunun için dumanı bilinçli bir şekilde içinize çekiyor olmanız gerekmektedir.

sigara içmek orucu bozar mı

Neler Orucu Bozar

Bilinçsiz bir şekilde boğazınıza kaçan duman orucunuzu bozmaz çünkü bu durum sizin iradenizin tamamen dışındadır ve bu konuda yapabileceğiniz bir şey yoktur. Ancak bilinçli bir durum söz konusu ise orucunuz bozulur ve hem kefaret hem de kaza gerekir. Bu nedenle oruç tutarken tütün ürünleri tüketmemeye dikkat etmelisiniz.

nargile sigara içmek orucu bozar mı

5 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir