Ramazanda yemek menüleri iftar ve sahurda neler yenmeli

Ramazanda yemek menüleri iftar ve sahurda neler yenmeli

Ramazanda yemek menüleri iftar ve sahurda neler yenmeli

Ramazan geldiğinde yeme içme alışkanlıklarımız birden bire değişiyor. Normalde gün içindeki öğünlere ve ara öğünlere alışan bünyemiz Ramazan’da birdenbire farklı bir yeme alışkanlığını kolay kabullenemiyor. Normalde az ve sık yiyerek formumuzu koruyabiliriz fakat Ramazan’da böyle bir şansımız yok. Bu sebeple sahur ve iftar menülerimizi bilinçli hazırlamamız gerekiyor.

Ramazanda Nasıl Beslenmeliyiz?

Sahur Menüsü: Sahurda ne yediğimiz gün içinde rahat ve sağlıklı olabilmemiz için oldukça önem taşıyor. Ayrıca bu seçtiğimiz yiyecekler iftar menüsüne yüklenmemizin de önüne geçebiliyor. Sahurumuzu normal kahvaltı şeklinde ya da hafif bir yemek menüsü olarak hazırlayabiliriz. Eğer kahvaltıyı tercih etmişsek ortalama 2 dilim ekmek +küçük bir parça peynir tüketebiliriz. Bunun yanında diğer gıdalardan yumurta, zeytin ve bal/reçele de yer vermeliyiz. Ancak bunları tüketirken abartmamak gerekiyor. Zeytin 5-6 tane tüketilebilir. Minik lokmalarla bal ya da reçel de tercih edebiliriz. Bu gıdalar yakıcı olduğu için fazla tüketmemiz susuzluğa sebep olabilir. Tabi bunlara salatalık ve domates de eklersek daha sağlıklı bir sahur menüsü hazırlamış oluruz.

Diğer bir sahur menüsü de çorba +ekmek+yoğurttan oluşabilir. Çorbanın mideyi rahatlatan bir özelliği vardır. Bu nedenle hem sahurda hem de iftarda çorba tüketebiliriz. Yine her zaman olduğu gibi tavsiye edilen ekmek 1 ya da 2 dilim. Bunun yanında ek olarak yoğurt ya da sebze tüketebiliriz. Damak tadımıza ya da ihtiyacımıza göre bir tercih yapabiliriz.

İftar Menüsü: iftar menüsünde zeytin ya da hurma bulundurulmalıdır. Genelde oruç açmak için hurma, su ya da zeytin önerilir. Bunların vücut temizleyici özelliklerinden de bahsedilir. Menüde ise mutlaka çorba bulunmalıdır. Hafif ve sağlıklı bir gıda olduğu için gün boyu yavaşlayan metabolizma için en sağlıklısı çorbadır. Çorbanı yanında et ya da sebze yemeği tercih edilebilir. Bu yiyecekler birer porsiyon tüketilmelidir. Salata varsa az yağlı olmadır. Ekmek tüketirken makarna ya da börek konusunda dikkatli olunmalıdır. Bunlardan sadece birinin tercih edilmesi daha sağlıklı olacaktır. İlerleyen saatlerde meyve ya da yoğurt da tercih edilebilir. Yemekle bunların arasında mesafe olmalıdır. Aniden her şeyi yemek hem mideyi yorar hem de sağlıksız beslenmeye sebep olur.

Ramazan’da Neden Kilo Alırız?

Aslında 2 öğün yemek yemenin daha avantajlı olduğunu ve böylece kilo almadan Ramazan’ı geçirebileceğini düşünenler de var. Merak edilen aslında şu: Neden daha az yediğimiz hâlde daha fazla kilo alıyoruz? Bu sorunun cevabını 2 şekilde verebiliriz.  Birincisi sahur ve iftar arasında zaman farkı çok fazla. Bu nedenle uzun süre yemek yemediğimiz için metabolizmamız yavaşlıyor. Böylece daha az enerji sarf etmiş oluyoruz. Akşam olunca da iftar yemeklerine büyük bir açlık hissiyle saldırdığımızda ihtiyacımız olan kaloriden daha fazlasını almış oluyoruz. Yani her ne kadar uzun süre aç kalmış olsak da çok fazla enerji kaybımız olmuyor ve kaybettiğimizin çok daha üstünde kalori aldığımızın farkına varmıyoruz.

İkinci neden ise sahur ve iftarda yediklerimize dikkat etmiyoruz. Her işin olduğu gibi beslenmenin de bir kuralı var. Hele Ramazan ayında beslenmenin apayrı kuralları var. sahurda açlık hissimizi ileriki saatlerde arttıracak ya da çok çabuk susamamıza sebep olacak gıdalar tüketirsek  iftarda yemeklere aşırı yüklendiğimizi görebiliriz. Bütün bu sebeplere dayanarak sahur ve iftarı birlikte değerlendirmek gerekir. Sahurda, gün içinde aç kalma korkusuyla aşırı yağlı yiyecekler tüketmek, ekmeği gereğinden fazla tüketmek, ölçüsüz ve abartılı yemek kilo alma sebeplerindendir.

9 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir