Reflüye İyi Gelen Yiyecekler

Reflüye İyi Gelen Yiyecekler

Reflüye İyi Gelen Yiyecekler

Belli başlı bazı gıdaların tüketimi neticesinde, mide asidinin hareketlenmesi nedeniyle reflü oluşabilmektedir. Hayatı çekilmez hale getiren reflü sayesinde, midenizde sürekli bir yanma ve acı hissetmeniz, sizin için büyük bir sorun olacaktır. Mide asidinin yemek borusundan yukarı çıkmasını engellemeye yarayan özofagus isimli kasın aşırı zorlanması neticesinde bir süre sonra işlevini yitirmesinden dolayı reflü sorunları ortaya çıkmaktadır. Bu gibi bir durumla karşı karşıya kalmamak için tüketilen besin maddelerine dikkat edilmesi gerektiği gibi, sağlıklı bir şekilde beslenmek gerekmektedir. Ağır baharatlı yiyecekler, alkollü içecekler ve kafeinli içeceklerden mutlak suretle uzak durulması oldukça önemlidir.

Süt Reflüye İyi Gelir Mi

Protein ve kalsiyum açısından oldukça önemli olan sütün dikkatlibir biçimde kullanılması gerekmektedir. Reflü ve ülser gibi sorunların ortadan kalkması için süt yeterince yardımcı olmamaktadır. Reflüyü hafifletmek için kullanılan süt mide asidini dengelemek için önemlidir. ancak çok tüketilmesi halinde, reflünün daha da artmasına neden olacak sütün dikkatli kullanılması gerekmektedir. Ancak her halükarda, süt tüketimi doğru bulunan bir yöntem olmamaktadır.

Reflüye İyi Gelen Şifalı Bitkiler

Reflü ve beslenme arasında muazzam bir ilişki vardır. Ancak her insanın anatomisi farklı olduğundan dolayı, her insanın besinlere vereceği tepki farklı olabilmektedir. Bu nedenle kişiye göre bir beslenme şekli oldukça önem arz etmektedir. Genel itibariyle reflü, baharatlı ve gazlı içecekler sonrası ortaya çıkmaktadır. Bunun yanı sıra, kafeinli içecekler, alkollü içecekler sonucunda da reflü şiddetini arttırabilmektedir. Hangi gıdaların tüketilmesi gerektiğini bilmiyorsanız, bu besin kaynaklarını öğrenmeniz sizin için en doğru karar olacaktır.

  • Bitkisel Ürünler: Yapılan araştırmalar neticesinde bitkisel ürünlerde bulunan proteinler, reflünün yavaşlatılması açısından oldukça fayda göstermektedir. Bitkisel ürünlerde bulunan proteinler, mide ve yemek borusu arasında kalan asitlerin geçişi sırasında özfagus kasını zorlamamaktadır. Ayrıca bu tür besinler, bu kasın gelişimine katkıda bulunduğundan dolayı, reflü sorunu oldukça kısa bir sürede çözülmektedir. Hayvansal gıdalarda bulunan proteinler yerine, bitkisel proteinlerin tercih edilmesi reflünün ortadan kalkması açısından oldukça önem teşkil etmektedir. Protein açısından oldukça zengin bir ürün olan fasulye ve mercimek tüketimi, reflünün azalmasına yardımcı olmaktadır.
  • Lifli Gıdalar: Lifli besinler, sindirim işlemleri sırasında midedeki asit salgılanmasını engellemekte ve reflünün azalmasını sağlamaktadır. Tam tahıllı gıdalar, lif bakımından zengin meyve ve sebzelerle, reflü ağrıları azalacak ve hafifleyecektir. Muz, şeftali, armuz, kavun gibi meyveler sayesinde reflü azalmaktadır, bunun nedeni de, bu meyvelerin lif oranından kaynaklanmaktadır. Ancak her tür sebze veya meyvenin tüketimi yanlış olmaktadır. Özellikle domates tüketimi sonrasında, reflü ağrıları artmaktadır. Bu nedenle lifli ürünleri tercih etmek oldukça önemlidir.
  • Domates dışında kalan bütün sebzeler, reflü tedavisi sırasında oldukça rahatlama sağlamaktadır. Özellikle doğal sebzelerle hazırlanan bir salata, reflünün tedavisi sırasında sizlere yardımcı olacaktır. Yaptığınız salatanın sossuz ve yağsız bir şekilde tamamlanması halinde, sorunsuz ve kusursuz bir şekilde reflünüzün azalmasını sağlayabilirsiniz. Sebzeler açısından en çok önem teşkil eden lahana ise, içinde bulunan mineraller ve vitaminler sayesinde reflünün tedavisinde oldukça yardımcı olacaktır. Elma, muz, brokoli, havuz, balık, beyaz peynir, ekmek, yulaf, mısır ekmeği, krem peynir, soya peyniri, gibi ürünler reflüsü olanların rahatça tüketebileceği ürünler içerisinde bulunmaktadır.

Reflü Diyeti

Reflü diyeti yapılması halinde, reflü artık hayal olacaktır. Reflü diyeti yapmak istediğiniz sırada, en doğru işlem, uzak durulması gereken besinleri bilmek olacaktır. Çok acı yemekler, aşırı baharatlı yiyecekleri tercih etmemeniz gerekmektedir. Bu tür besinler reflüyü tetiklemekle birlikte oldukça sorun yaratmaktadır. Bunun yanı sıra alkollü içecek kullanmanız halinde, bu tür içeceklerden ve gazlı içeceklerden de uzak durmanız gerekmektedir. Bu diyet sayesinde, reflü gibi bir sıkıntınız kalmayacaktır. Özellikle tatlı grubuna da oldukça dikkat etmek gerekmektedir. Şerbetli tatlılar, fazla tüketimi halinde, mide asidini tetikleyebilmekte ve reflünün sancılarını arttırabilmektedir.

 

Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir