Romatizmaya İyi Gelen Yiyecekler

Romatizmaya İyi Gelen Yiyecekler

Romatizmaya İyi Gelen Yiyecekler

Kaslarda ve özellikle eklemlerde görülen ve şiddetli ağrı yapan kas hastalığına romatizma denir. Nedenleri yapılan araştırmalara rağmen bugüne kadar net bir şekilde konamayan hastalıkta sadece mikropların neden olduğu belirlenen türler için kesin tedaviler uygulanabilmektedir. Bu hastalığın ortaya çıkmasında etkili olan sebepler arasında

  • Genetik fatörler,
  • Yaş ve cinsiyet,
  • Kullanılan bazı ilaçlar,
  • Kaza sonucu zedelenmeler ve
  • İklimsel değişiklikler sayılabilir.

Eklem Romatizmasına İyi Gelen Yiyecekler

Tüm dünyada milyonlarca insanı etkileyen hastalık bağışık sisteminin çökmesi sonucunda eklemlerin iç kısımlarının iltihaplanması sonucunda ortaya çıkmaktadır. Kronik bir rahatsızlık olması en önemli özelliğidir ve hastalığın en zor kısmı da budur. Uzun dönemler tedavi edilmeyen hastalık ilerleme hızına bağlı olarak hareket kısıtlıklarının yaşanmasına neden olabilir. bu hastalığın tedavisinde kullanılan yöntemler romatizmanın ortadan kalkmasına değil de şikayetlerin azaltılmasına yöneliktir. Hastalığa iyi gelecek gıdaların takviyesi ile birlikte, ağrılar hafifletilebilir, şişlik ve iltihaplanmalar rahatlatılabilir.

  • Nar özü,
  • Deniz ürünleri,
  • Keten tohumu,
  • Hodan otu ve
  • Frenk üzümü yardımcı tedavi olarak beslenme esnasında desteklenmesi gereken ürünler arasında sayılabilir.

Romatizmaya İyi Gelen Gıdalar

Gıda takviyesine ek olarak egzersiz ve sıcak, soğuk kompresin de tedavide rahatlatıcı etkenler olarak karşımıza çıktığı söylenebilir. Haftada en az 5 gün, yarım saat kadar yapılacak egzersizlerin eklemleri çalıştıracağı ve güçlendireceği bilinen bir gerçektir. Hastalığın türüne göre farklı hareket planını fizyoterapistler eşliğinde uygulamak en etkili sonuçlara ulaşılmasını sağlayacaktır.

Artan ağrıların ve vücutta oluşan ödemin atılması için ise sıcak ve soğuk kompresler önerilmektedir. 15 dakikalık sıcak bir duş ağrıların azalması yönünde olumlu etkiler gösterecektir.

Romatizmaya İyi Gelen Bitkisel İlaçlar

Romatizma ağrılı bir hastalıktır. Hastalığın vücuttaki bölgesine ve derecesine göre değişiklik gösteren ağrılar yan etkisi olmayan bitkisel destek tedavileri ile daha yaşanabilir bir hayat sürülemsini sağlayabilir. Kiraz sapı ve ısırgan otu kürü bu yardımcı tedaviler arasında yapılması en kolay ve etkisi en fazla olanıdır.

Yarım litre temiz içme suyunun kaynatılması ile başlayacak hazırlıklara 30 tane kiraz sapı eklenir. Ardından ocak kapatılarak karışımın dinlendirilmesi sağlanır. Daha sonra 1 tatlı kaşığı ısırgan otu eklenen bitkisel çay, ılındıktan sonra süzülür. Sabah kahvaltıdan sonra ve öğle yemeğinden sonra içilecek çay 21 gün boyunca taze demlenerek tüketilmelidir.

Sarımsak ve taze bademin dövülerek bir merhem kıvamına getirilmesi ve ağrılı bölgeye sürülmesi de etkili sonuç verebilir. Yardımcı bitkisel tedavilerin etkisini kişiden kişiye göre farklılıklar gösterebileceği unutulmamalıdır. Yine başlanan bir bitkisel tedavinin etkisi görülmüyor diye bırakılmaması ve yardımcı tedaviye belirlenen süre boyunca uyulması da son derece önemlidir.

E vitamini takviyeli kremlerle ağrılı bölgeye yapılacak yumuşak masajların da faydası genel olarak olumlu olmaktadır. okaliptüs ve nane yağının karıştırılması ve eklem bölgelerine sürülmesi ardından alanın sıcak kompres ile uyarılması masajın daha da etkili olmasını sağlayacaktır.

Yine 1 litre temiz içme suyuna eklenen kekik, biberiye, nane ve adaçayı karışımı demlendikten sonra süzülerek içilmelidir. Kişi kendi hastalığına uygun olan bitkisel destek tedavisi deneme yanılma yöntemleri ile keşfeder.

Bazı romatizma türleri kalp, beyin, böbrek ve akciğerleri de etkilemektedir. Hastalığın kaynağı mikrobik olabilir ancak hastalık kesinlikle bulaşıcı değildir. Ortada açık bir yara da olmaz. Hastalığın tedavisinde en etkili konu erken tanı, teşhis ve tedavi yöntemleri olacaktır. Bu hastalığın en büyük handikapı ise erken dönem tanısının koyulmasının son derece zor olmasıdır. Bu hastalığa yakalanan kişilerin romatizmadan kurtulma ihtimallerinin olmadığını da bilmeleri olayı kabullenmeleri açısından oldukça önemlidir.

3 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir