Rüyalanmak orucu bozar mı ( Nihat Hatipoğlu, Cübbeli, Diyanet)

Rüyalanmak orucu bozar mı ( Nihat Hatipoğlu, Cübbeli, Diyanet)

Rüyalanmak orucu bozar mı ( Nihat Hatipoğlu, Cübbeli, Diyanet)

Ramazan ayında oruç tutarken uyuyan ve bu uyku esnasında genel anlamda rüya görmek orucu bozmaz. Ancak orucun bozulmasını gerektiren haller rüyada görülüyorsa ve uyanılma durumunda bu etki devam ediyorsa bu durum orucu bozan etkenler arasındaki yerini alıyor.

Böyle bir durum ile karşılaşan kişiler oruçlarını uygun bir zamanda kaza etmeleri gerekiyor.

Oruçlu bir kişi rüyasında şehvet uyandıran bir takım şeyler gördüğünde orucu bozulur. Rüya hali kişinin bilincinin gerçek yaşamın dışına çıkması nedeni ile uyku esnasında görülecek rüyalar kişinin orucunu bozabilecek durumda olabilir.

Bu durum ile karşılaşan kişiler uykudan uyandıklarında gusül abdesti alarak bozulan orucunu ilerleyen günlerde kaza etmesi gerekiyor. Bu konu ile ilgili peygamberimizin hadisleri mevcuttur.

NİHAT HATİPOĞLU:

Nihat Hatipoğlu’nun yapmış olduğu dini açıklamalarda rüya görmenin genel manada orucu bozmayacağı ancak rüya gören kişinin rüyasında orucu bozan hallerin etkisi ile gerçeğe yansıması durumunda orucun bozulacağı bildiriliyor.

Bu nedenle şehvet uyandıran rüya görülmesi durumunda kişilerin oruçlarının bozulduğu bildiriliyor. Bu durumda olan kişilerin oruçlarının bozulması durumunda oruçlarını kaza etmeleri gerekiyor.

DİYANET:

Uykudayken rüyalanmak orucu bozmak. Uyandıktan sonra kişi yıkanır ve orucuna devam eder. Fakat önemli bir mazeret sebebiyle kişi yıkanamazsa yine orucu kabul olur.

Bilinçli olarak, mazeretsiz yıkanmayan kişilerin de orucu yiyen kabul olur fakat bu süreçte kaçırdığı namazlar ve temiz olmama durumu ile kişi günaha girer.

Orucun uyku ile bir bağlantısı yoktur. Sadece dini açıdan rüyalanmak sonrasında yıkanmayı gerektirmektedir.

CÜBBELİ AHMET HOCA:

Rüyalanmak olarak bilinen ihtilam hali orucu bozan bir durum değildir. Kişi ihtilam olur ve bu şekilde sabahlarsa gusül abdestini alarak orucuna devam eder.

Gün içinde de dokunma, öpme gibi cinsel temaslarla yaşanan boşalma halleri orucu bozarken sadece düşünme ile yaşanan boşalma da orucu bozmamaktadır. Gusül alındıktan sonra oruç tutulmaya devam edilir.

Oruçlu durumda iken yasak olan hallerden biri de cinsel ilişkide bulunmaktır. Ancak rüyalanmak cinsel ilişki olarak ele alınmaz. Çünkü bu durum kişinin elinde olan bir durum değildir.

Bu sebepten oruçlu iken rüyalanmak orucu bozmaz ancak böyle bir durumda mutlaka gusül abdesti alınmalıdır. Bunun dışında rüyalanmak orucu bozan bir durum değildir.

7 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir