Saç Dökülmesine İyi Gelen Yiyecekler

Saç Dökülmesine İyi Gelen Yiyecekler

Saç Dökülmesine İyi Gelen Yiyecekler

Saç dökülmesinde kalıtsal nedenler oldukça önemli olsa da; vitamin ve mineraller açısından yetersiz beslenmenin de saç dökülmesinde etkili olduğu bilinmektedir.

Kalıtsal nedenlerle ortaya çıkan saç dökülmelerinde herhangi bir yolla dökülmeyi durdurmak mümkün olmasa da; sağlıklı beslenme ile dökülmesini yavaşlatmak ve saçlara sağlık kazandırmak mümkün olabilir.

Beslenmenin Saç Dökülmesine Etkisi

Vitamin ve mineral eksikliği, saç köklerinin beslenmesini de etkileyeceğinden, saç dökülmesine neden olan sorunların başında gelmektedir. Eğer saç dökülmesi, kalıtsal değilse ya da herhangi bir hastalığa bağlı olarak gelişmemişse; vitamin ve mineral açısından zengin gıdalara beslenme programında yer verilerek saç dökülmesinin azalması sağlanabilir.

Meyveler

Portakal, karpuz, greyfurt, çilek gibi C vitamini açısından zengin meyveler, saçların sağlık kazanmasında etkili olmaktadır. C vitamini, bağışıklık sisteminin güçlenmesinde oldukça önemli rol oynamakta ve antioksidan etkisi yaratarak vücuttaki enfeksiyonları önlemektedir. Ayrıca ısı, hava kirliliği, güneşin zararlı ışınları gibi nedenlerle yıpranan saçlar C vitamini ile sağlık kazanmaktadır.

Kuruyemişler

Ceviz, fındık, badem gibi E vitamini, esansiyel yağ asitleri ve sülfür içeren kuruyemişlerin saçların doğal uzama sürecindeki etkileri bilinmektedir. Aynı zamanda saçlara doğal parlaklık veren bu kuruyemişlerin dışında; iyot bakımından zengin yerfıstığı da troid bezi sorunlarını engelleyerek saç dökülmesinin engellenmesinde etkili olmaktadır.

Yeşil Yapraklı Sebzeler

Demir eksikliği anemisi olarak bilinen durumun belirtilerinden biri de saçların incelmesi ve dökülmesidir. Demir eksikliğine bağlı saç dökülmelerinde demir açısından zengin yeşil yapraklı sebzelerin tüketimini ciddi yararlar sağlamaktadır. Demir eksikliği nedeniyle kandaki oksijen seviyesinin düşmesi, saç köklerindeki hücreler de dahil organlara yeterince oksijen taşınamamasına yol açmaktadır. Özellikle gebelik döneminde demir eksikliği daha sık rastlanan bir durumdur ve yeşil yapraklı sebzelerin bol miktarda tüketimi ile demir mineralinin eksikliğinden kaynaklı sorunların önüne geçmek mümkün olmaktadır.

Yoğurt

Yoğurt, kalsiyum ve protein bakımından zengin içeriği nedeniyle saçların uzamasını hızlandırmaktadır. Aynı zamanda iyi bakteriler içeren yoğurt, sindirim sistemindeki olumlu etkileri nedeniyle sofralardan eksik edilmemesi gereken bir besindir.

Kuru Fasülye

Protein kaynağı olarak bilinen fasülye, hayvansal gıdalardan alınan proteine sağlıklı bir alternatif olarak görülmektedir. Fasülye tüketimiyle saçlar için gereken protein alınabilir.

Havuç

Göz dostu olarak bilinen havuç, aynı zamanda saç derisini koruyan A vitamini açısından da zengindir. Saç derisinin ve saç köklerinin sağlıklı olması, saçların parlaklığı kadar güçlü ve dayanıklı olmasında da etkilidir.

Kabak Çekirdeği

Omega yağ asitleri, protein, çinko ve demir bakımından zengin olan kabak çekirdeği, cevizle benzer özelliklere sahiptir. Tüm bu mineraller saç sağlığının korunmasında yardımcı olmaktadır. Günde 1 avuç kabak çekirdeği tüketerek alınabilecek mineraller, kabak çekirdeğinin saç sağlığı üzerindeki etkisini gösterecektir.

Deniz Ürünleri

Erkek tipi saç dökülmesinde çinko eksikliği çok sık rastlanan bir durumdur. Balık, midye, karides gibi deniz ürünleri, hormonları dengelemekte ve saç köklerini güçlendirmekte etkili olan çinko içermektedir. Beslenme düzenine eklenecek deniz ürünler, saçların daha sağlıklı olması ve daha az dökülmesi konusunda iyi bir takviye olacaktır. Ancak aşırı çinko tüketiminin de saç dökülmesine neden olabileceği göz önünde bulundurulmalıdır.

Hindi, Tavuk

Yetersiz beslenmeden kaynaklı saç dökülmelerini önlemenin yeterince protein almadan mümkün olmayacağı bir gerçek. Gerekli proteinin sağlıklı gıdalardan alınmasında tavuk ve hindi gibi kaliteli protein kaynakları önem kazanmaktadır.

Yumurta

En kaliteli protein kaynaklarından biri olan yumurta, B12 ve biotin açısından da zengindir. Proteinin yanı sıra biotin ve B12 desteği de sağlayacak yumurta, saçların sağlık kazanmasında en etkili besinlerden biridir.

5 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir