Saç Tipine Göre Saç Fırçası Seçimi

Saç Tipine Göre Saç Fırçası Seçimi

Saç Tipine Göre Saç Fırçası Seçimi

Herkes saç tipine göre saç fırçası kullanarak saç sağlığını korumak ve saç bakımını doğru bir şekilde yapmak ister. Saç bakımı, her ne kadar oldukça önemsiz gibi lanse edilse de aslında saç bakımının dış görünüşünüze olan etkisi yadsınamayacak kadar fazladır. Saçlarınıza doğru bir şekilde bakmanız için pek çok saç bakım tekniğini bilmeniz gerekiyor. Saç bakımında önemli olan pek çok şey bulunuyor.

Saç bakımı denilince her ne kadar akla ilk gelen şampuan ve kozmetik bakım ürünleri olsa da saç fırçası kullanımının önemi oldukça fazladır. Genellikle çoğu kişi aynı tip saç fırçasını ya da tarağını kullanıyor. Aslında bu oldukça yanlıştır. Saç tipiniz için uygun olan saç tarağını temin edip kullanmanız gerekiyor.

Saç Fırçası Nedir?

Saç fırçası ya da saç tarağı, saçın açılmasını ve saça şekil verilmesini sağlar. Saç fırçanızı saçınıza istediğiniz şekli vermek için rahatlıkla kullanabilirsiniz. Saç fırçası ile saçınızı açmanız için öncelikle düzgün bir şekilde fırça yardımıyla taramanız gerekiyor. Saçlarınıza hangi şekli ya da görüntüyü vermek istiyorsanız öncesinde mutlaka saçlarınızı fırçayla tarayıp açmalısınız.

Saç bakımında bu oldukça temel ve gerekli bir işlemdir. Zaten günlük yaşamda da herkesin saçını taradığını bilir ya da görürsünüz. Saç taramak, kişisel bakımda oldukça önemli bir yere sahiptir. Hatta kişisel bakımın tamamlayıcısı olarak da ifade edilebilir.

Saç Fırçası Çeşitleri

Oldukça fazla saç fırçası çeşidi ve modeli bulunuyor. Saç fırçaları, genelikle saç tipine ya da verilecek modele göre oluşturulup adlandırılıyor. En çok kullanılan ve bilinen saç fırçaları şu şekildedir:

  • İnce uçlu fırçalar
  • Kalın dişli fırçalar
  • Yuvarlak fırçalar
  • Kalın saplı fırçalar
  • Sık telli fırçalar

En çok kullanılan ve tercih edilen saç fırçaları modelleri bu şekildedir. Bu modeller daha çok tercih edildiği için haliyle daha çok biliniyor. Saç fırçalarınızı saç modellerinize ve saç şeklinize uygun olarak tercih etmeniz gerekiyor. Aksi takdirde saçlarınıza bakım yapmak yerine saçlarınızı yıpratabilirsiniz.

Saç Tipine Göre Saç Fırçaları

Her alanda olduğu gibi saç bakım alanında da kendinize ve saç yapınıza en uygun olan saç fırçasını tercih etmeniz gerekiyor. Hangi saç tipine sahip olduğunu bilmeyen kişi sayısı yok denecek kadar azdır. Genellikle görülen saç tipleri şunlardır:

  • Düz saç
  • Kıvırcık saç
  • Dalgalı saç
  • İnce telli saç
  • Kalın telli saç

Genelde saç tipleri bu şekildedir. Eğer saçlarınız ince telli ve hacimsizse sık telli fırça, saçlarınız kalın telli ise kalın dişli fırçalar ve saçlarınız dalgalı ya da düzse ince uçlu olan fırçaları tercih etmeniz doğru olacaktır. Ayrıca kabarık saçlara sahipseniz ahşap fırçaları kullanmanız doğru olacaktır.

Saç Fırçası İle Saça Şekil Vermek

Saç fırçası ile saça şekil vermek oldukça kolaydır. En basit vereceğiniz şekil saçınızı düzgün bir biçimde taramak olacaktır. Saç fırçanızı saç şekillendiriciniz ile beraber kullanarak net bir şekil verebilirsiniz. Ayrıca saç fırçanız yardımıyla saçınıza farklı model ve şekilleri de verebilirsiniz. Pek çok saç şeklini saç fırçanız ile kolayca yapabilirsiniz.

Saç Fırçası Bakımı

Saçlarınıza en doğru şekilde bakabilmek için saç fırçası kullanıyorsunuz. Peki saç fırçalarınıza aynı özeni ve önemi gösteriyor musunuz? Eğer cevabınız hayırsa, saç fırçanızda bulunan kılları düzenli olarak temizlemelisiniz. Ayrıca saç fırçanızı, sıcak su, sirke ve karbonatın içinde bekletip daha sonra soğuk suyla durulayın. Bu işlem fırçanın temizliği ve saçınıza fırçadan geçebilecek pek çok şeyi yok edecektir.

10 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.